Divákov dokážu piloti prekvapiť nielen štandardnými akrobatickými manévrami, v talóne majú aj špeciálne, veľmi zložité kúsky.
SLIAČ. Medzi lákadlá najväčšej slovenskej leteckej šou, ktoré sa uskutočnia 27. až 28. augusta na Letisku Sliač, už tradične patria akrobatické vystúpenia zvučných sólo pilotov a skupín. Na Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest 2011 (SIAF) priletia z domovského letiska Tukums v Lotyšsku aj Baltské včely.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Meno akrobatickej skupiny známej na celom svete nie je náhodné, súvisí totiž s pôvodnou žlto-modrou včeliou kamuflážou lietadiel, vo farbe ktorej je aj príslušenstvo lietadiel a uniformy pilotov. Baltic Bees vznikli v roku 2008 ako prvá a jediná profesionálna akrobatická skupina v pobaltských štátoch. Odvtedy sa zúčastňuje na rôznych leteckých prehliadkach po celom svete.
„Do tímu sú vyberaní len tí najlepší. Piloti majú nalietaných tisíce hodín vo vojenských nadzvukových lietadlách,“ konštatoval hovorca župného úradu Peter Hajnala. „Divákov dokážu prekvapiť nielen štandardnými akrobatickými manévrami, v talóne majú aj špeciálne, veľmi zložité kúsky, ktoré vymysleli samotní piloti a zapojených je všetkých päť lietadiel. Oblohu križujú nepochopiteľnými manévrami, často rýchlosťou vyššou než 600 kilometrov za hodinu. V ohlušujúcom reve turbín zanechávajú kruhy dymu; prehliadka jednoducho vyrážajúca dych.“

Baltic Bees vznikli v roku 2008 ako prvá a jediná profesionálna akrobatická skupina v pobaltských štátoch. FOTO: FLUGZEUG-BILD.DE
S našou krajinou spája lotyšských akrobatov napríklad to, že lietajú na piatich strojoch L-39 česko-slovenskej výroby. L-39 Albatros je štandardné prúdové cvičné lietadlo. Je nástupcom úspešného typu L-29 Delfín. Lietadlo prvýkrát vzlietlo v roku 1968, sériová výroba sa začala v roku 1971. Na Slovensku ho preslávila legendárna skupina Biele albatrosy. Tá oslavuje 20. narodeniny a na letecké dni chystá autogramiádu.
Divákov čaká aj prezentácia amerického letectva s dvoma slovenskými premiérami. U.S. Air Forces dislokované v Európe predstavia na Sliači tri lietadlá. Po prvýkrát v histórii sa predstavia KC 135 Stratotanker a C 21 Learjet. Tretím strojom je medzi americkými pilotmi veľmi obľúbený C-130 Herkules.
„Využíva sa pri špeciálnych leteckých operáciách, kde podáva vynikajúce výkony. Je schopné operovať aj z nerovných a neupravených plôch a hlavnú úlohu hrá pri výsadku vojakov a materiálu v nepriateľskom teritóriu. Jeho služby využíva aj Národná letecká garda,“ píše sa na webovej stránke leteckých dní. Základné a špeciálne verzie lietadla môžu byť použité pri množstve misií.
Druhým americkým lákadlom je tankovacie lietadlo KC 135, ktoré je zraku laikov skôr skryté. Lietadlo je určené na tankovanie vo vzduchu a je postavené na báze Boeingu 707. Americké vojenské letectvo sa ho čoskoro chystá vymeniť za nový, modernejší typ. Znamená to, že pôjde o ukážku, ktorá sa už nemusí opakovať. Tretie lietadlo, s ktorým sa Američania predstavia, je C-21 Learjet - určené na prepravu ľudí a materiálu. V prípade potreby, napríklad pri evakuácii, dokáže prenášať aj ležadlá s pacientmi.