ZVOLEN. Slovensko nepríde v najbližších rokoch o nadzvukové letectvo a zachová si aj svoje záväzky v medzinárodných misiách. Uviedol to dnes hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf v súvislosti s uznesením, ktoré v utorok vo večerných hodinách prijala Bezpečnostná rada (BR) SR.
Jej členovia z troch modelov Strategického hodnotenia obrany SR sa rozhodli pre skríženie prvých dvoch. Na základe prijatého rozhodnutia sa zastaví radikálny pokles výdavkov, ktorý v rezorte obrany pretrváva od roku 2009. Súčasne sa však rozpočet nebude postupne zvyšovať, ako to navrhoval rezort obrany v najoptimálnejšom riešení. BR SR navrhuje stabilizáciu súčasného financovania. Či to bude znamenať 0,98 percenta HDP ako v roku 2011, alebo na úrovni navrhovaných 1,1 percenta HDP, zatiaľ nie je známe.
Zároveň sa bude musieť prehodnotiť počet príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Koľkých ľudí sa to dotkne, Rudolf zatiaľ nevedel povedať. Druhý model SHO však predpokladá, že sa ponechá do 16.700 príslušníkov OS SR. "Toto ešte bude predmetom rokovania, každopádne k prehodnoteniu redukcie počtu zamestnancov určite dôjde... Rušiť sa bude aj tankové vojsko," upozornil hovorca.
Napriek tomu, že si Slovensko zachová svoje stíhačky, rezort do budúcnosti nevylúčil spoločnú ochranu vzdušných priestorov. "V najbližších rokoch sa uvažuje o tom spoločnom modeli, o ktorom sa hovorilo. Teda, že tu bude fúzia viacerých štátov," konštatoval Rudolf.
Predmetom budúcich rokovaní ostáva aj zachovanie systému protivzdušnej obrany S-300 i jednotky dopravných lietadiel. "Do konca tohto roka chceme predložiť jasnú štruktúru armády, počtov ľudí, techniky, výzbroje, ako aj návrhy na zrušenie jednotlivých útvarov a zariadení," uzavrel Rudolf.