OČOVÁ. Obecné, súkromné či cirkevné domovy dôchodcov zriadené po roku 2002 mali v predchádzajúcom období doslova nôž na krku. Vláda im začiatkom roka nedala žiadnu dotáciu. Financovanie mali zabezpečiť obce a kraje.
Po vlne rozhorčenia sa vláda mala požiadavkou zriaďovateľov zaoberať ešte v máji. Vtedy ju však z rokovania stiahli. „Až 4. júla sa stretli zástupcovia Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb, Únie miest a obcí Slovenska s premiérkou. Iveta Radičová prisľúbila, že uvoľní zo svojej rezervy 8,4 milióna eur na pokrytie všetkých požiadaviek zo strany neverejných aj obecných poskytovateľov sociálnych služieb,“ povedal riaditeľ Domova seniorov Dolinka v Očovej. Minulú stredu túto sumu vláda už schválila.
Plátanie dier
Do 28. februára štát poskytol dotáciu na prevádzku iba tým sociálnym zariadeniam, ktoré vznikli pred rokom 2002. Ostatné mali takpovediac smolu. Samosprávne kraje pre tieto sociálne zariadenia zriadené obcami po 1. júli napokon uvoľnili sumu takmer 2 milióny eur a obce ako zriaďovatelia zaplatili 1,44 milióna eur. Na pokrytie prevádzky však do stredy chýbalo len obecným domovom dôchodcov 3,758 milióna eur.
Tento rok prevádzky domovov vláda vyriešila, no systémové riešenie stále chýba. „Je to iba plátanie dier a odozva na v praxi nevykonateľný zákon o sociálnych službách,“ hovorí Miroslav Feješ.
Veľkú časť pracovného stola mu pokrývajú nezaplatené faktúry. Z peňazí, ktoré mal k dispozícii, mohol platiť iba tie najnevyhnutnejšie.
V rozpore s právnymi normami
Zákon o sociálnych službách predpokladá, že obce ako zriaďovatelia domovov budú pokrývať náklady na ich prevádzku. Výnos z podielových daní, ktorý obce dostávajú, dokáže pokryť opatrovateľskú službu, ak ju obec realizuje.
Zákon o sociálnych službách však nie je v súlade s právnymi normami prijatými v predchádzajúcom období, ako sú rozpočtové pravidlá miest a obcí a nariadenie vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samosprávy.
Vláda prisľúbila, že sa týmto problémom bude zaoberať. Na ministerstve práce a aj pri Združení miest a obcí Slovenska sú zriadené expertné skupiny.
„Mala by to byť odborná diskusia, pretože akonáhle sa to otočí na diskusiu politickú, môže z toho byť rovnaký chaos, aký vznikol v minulosti,“ dodal Feješ, ktorý ešte vlani v expertnej skupine pracoval.
Nezaplatené faktúry
Najviac, až dvanásť obcí, má vlastné domovy dôchodcov v Banskobystrickom samosprávnom kraji. „Ostali sme absolútne bez peňazí,“ obrátil sa Feješ ku stolíku, ukazujúc nevyplatené faktúry v objeme asi 20-tisíc eur. Od januára tlačia viaceré dlžoby pred sebou, niektoré januárové platili minulý mesiac.
Zo štátnych peňazí sa navyše nedá zaplatiť všetko, iba prevádzka či mzdy. Na suroviny a stravu pre klientov ich použiť už nemôžu. V Dolinke dlhujú za suroviny na stravu okolo 6-tisíc eur. „Tieto položky môžeme financovať len z úhrad našich klientov a kým sa zbavíme všetkých starých faktúr, bude tu september.“ Domovu pomáha aj obec, ktorá spláca úver, mesačne sumou približne 2-tisíc eur. V súčasnosti je očovský domov naplnený na viac ako sto percent. „Prázdne lôžka nemáme už tri roky po sebe.“
Sociálne služby na Slovensku sa začínajú podľa Feješa uberať cestou slovenského zdravotníctva. „Dlžobu tlačíme pred sebou a raz to padne. A my padneme tiež.“ Prídu exekúcie, vymáhanie dlhov, zamestnanci a aj obyvatelia domova sa ocitnú v neistote.
ZMOS je za systémové riešenie
Peniaze z vlády pre obecné domovy dôchodcov privítal aj ZMOS. „Mestá a obce, ktoré sú zriaďovateľmi domovov sociálnych služieb, boli dlhodobo v kritickej situácii. Od štátu nemali financie na svoju činnosť, na výplaty zamestnancov, stravu a sociálne služby pre klientov, preto vládne rozhodnutia problém sčasti vyriešilo. Napriek tomu požadujeme systémové riešenie celého modelu poskytovania sociálnych služieb v rámci princípov reformy verejnej správy,“ konštatoval výkonný podpredseda ZMOS-u Milan Muška.