Život je jedným veľkým dobrodružstvom. Človek nevie, čo ho čaká, prekvapí, akú skúsenosť nadobudne každým novým dňom. Výnimkami nie sú ani športovci, ktorí počas svojej kariéry toho zažijú naozaj neúrekom. Zvlášť tí, čo majú to šťastie a okúsia aj legionársky chlebík.
Za hranicami Slovenska ich totiž nečakajú len „lepšie zárobky“ (nie každý predsa môže hrať v NHL, NBA či rôznych popredných futbalových súťažiach), ale najmä nové výzvy, pri ktorých získajú neoceniteľné životné skúsenosti. Spoznávanie nových krajín si vyžaduje spoznať reč, miestnu kultúru a vôbec spôsob života.
Život plný náhod
Jedným z mnohých, ktorí sa rozhodli skúsiť šťastie aj za našimi hranicami, je hokejista Vladimír Konôpka. Rodák z Lučenca, avšak „poctivý“ hokejový odchovanec zvolenského HKm, pôsobí, aj s dvomi krátkymi prestávkami, už takmer deväť rokov vo Francúzsku. V krajine Galského kohúta si už teda toho Vlado odskákal viac ako dosť. Dokonca si už na seba obliekol aj francúzsky reprezentačný dres a zahral si na svetovom šampionáte. Na Slovensku!
Chceli pomôcť
Nie, Konôpka občianstvo nezmenil, stále je Slovákom ako repa. Rozhodol sa len podstúpiť ďalšie životné „dobrodružstvo“. Spolu s partiou štyroch Slovákov a jedného Čecha sa podujal podať Francúzom pomocnú ruku pri zakladaní hokejbalovej tradície.
Ťažko uveriť, no pod Eiffelovkou o tomto športe ešte donedávna ani len nepočuli. „Aj keď hokej je vo Francúzsku stabilizovaný a v podstate aj úspešný už niekoľko rokov, hokejbal je len v plienkach,“ potvrdil Vlado, ktorý bol aj aktérom vôbec prvého historického zápasu na francúzskej pôde.
„Stalo sa tak krátko pred poslednými vianočnými sviatkami. V parku pod Eiffelovkou sme si proti sebe zahrali slovenskí a domáci hokejisti. Bolo to perfektné, zaujali sme aj množstvo ľudí.“
Zakladateľom de l’ Association Française de HockeyBall je hokejista Alex Capet, ktorý sa k tomuto športu dostal vďaka návšteve u svojho spoluhráča z Courbevoie Paríž Daniela Ševčíka.
„V Nitre videl vôbec prvýkrát, ako sa hokejbal hrá. Keďže sa mu to zapáčilo, podnikol určité kroky a založil asociáciu, pričom prostredníctvom Daniela, s ktorým som v Courbevoie hrával minulú sezónu, oslovil aj mňa,“ prezradil Konôpka, ktorý hokejbal na Slovensku hráva pravidelne.
Premiéra ako hrom
Veci zakrátko nabrali rýchlejší spád a Francúzom sa podarilo zostaviť reprezentačný tím, ktorý sa začal pripravovať na svoju veľkú súťažnú premiéru. Ťahúňmi novozaloženého projektu mali byť práve legionári.
„Podmienkou nášho štartu vo francúzskej reprezentácii bolo získanie takzvanej pobytovej karty, ktorú mohli dostať len hráči pôsobiaci v krajine dlhšiu dobu,“ ozrejmil hokejista fakt, ako sa z neho stal reprezentant Galského kohúta. „S ostatnými chalanmi sme sa rozhodli, že pomôžeme a hokejbal spropagujeme aj takouto formou.“
Krst ohňom zažila francúzska reprezentácia na nedávnych majstrovstvách sveta u nás v Bratislave, kde premiérovo štartovala v kategórii B. Konôpkove dobrodružstvo tak získalo náboj navyše. Na domácej hrudi si zahral vo farbách Francúzska.
„Zvláštne a zaujímavé. Na druhej strane, obzvlášť extrémne som to neprežíval, bral som to ako fakt a cennú skúsenosť.“
Prepisovali históriu
S konečným výsledkom, ktorý Francúzi na Slovensku dosiahli, nerátal nikto. Dokonca ani samotní hráči. „Chceli sme len pomôcť s propagáciou a dobre a schuti si zahrať. Myslel som si, že odohráme skupinu a budeme mať fajront,“ zasmial sa Vlado, ktorý sa však náramne mýlil. Nováčik totiž prekonal všetky očakávania a na svetovom šampionáte si zahral aj v posledný deň.
Po víťazstvách nad Hongkongom, Španielskom, Pakistanom, semifinálovom nad Veľkou Britániou a po finálovej prehre po predĺžení opäť s Pakistanom čakala Francúzov baráž o postup do A kategórie.
Francúzski legionári; zľava Peter Himler, Peter Slovák, Vladimír Konôpka, Petr Štepánek, dole Daniel Ševčík, Jaroslav Prošvic a Marek Hanes. FOTO: ARCHÍV VK
„Že budeme rúbať tak vysoko, sme nečakali. Naša forma však rástla od zápasu k zápasu. Aj keď prvé duely sme ťahali hlavne my, zahraniční hráči, postupne sa rozohrali aj Francúzi a predvádzali výborné výkony. Myslím si, že na našu hru sa dalo aj pozerať,“ pochvaľoval si Konôpka, ktorý si napokon so svojimi spoluhráčmi vychutnal aj postupové oslavy. Francúzsko vyprevadilo Rakúšanov z elitnej kategórie po víťazstve 4:1!
„Paráda, v podstate sme sa zapísali do dejín. Za taký krátky čas sme skutočne dosiahli zaujímavý úspech. Verím, že hokejbal sa vo Francúzsku udomácni a získa si popularitu.“
Proti Slovensku?
Čo sa týka najbližšej budúcnosti, v tej hokejovej má Konôpka jasno. Tak ako v predchádzajúcej sezóne, aj v tej novej bude pôsobiť v drese Courbevoie Paríž.
Čo sa týka hokejbalu, je opatrnejší. „Svoju misiu sme splnili. Teraz sú na rade najmä domáci hráči. Hokejbalu snáď aj vďaka tomuto úspechu podľahne väčší počet francúzskych hokejistov. Ako doplnkový šport je výborný,“ zamyslel sa Vlado, ktorý však svojej reprezentačnej kariére zbohom nadobro ešte nedal. Zvlášť, keď o dva roky by si v Kanade na ďalšom svetovom šampionáte mohol zahrať aj proti Slovensku. „Uvidíme, všetko je možné, aj keď dva roky je dosť dlhá doba.“
Kto je Vladimír Konôpka
Narodil sa 28. januára 1980 v Lučenci. Hokejovo vyrastal vo zvolenskom HKm, v ktorého drese si zahral aj extraligu. V roku 2002 odišiel do Francúzska, kde prvú sezónu hral za ASG Tours v tamojšej najvyššej súťaži.
Po roku sa bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska vrátil domov a pôsobil v Prievidzi. Neskôr nasledoval ďalší francúzsky angažmán, tentokrát v HC Cergy-Pontoise v druhej najvyššej súťaži. Do tohto klubu sa vrátil aj po krátkej martinskej a ďalšej prievidzskej epizóde, pričom v ňom zotrval ďalšie štyri sezóny.
V roku 2010 prestúpil do parížskeho Courbevoie, s ktorým sa dohodol aj na spolupráci pre ďalší rok.
Okrem hokeja hráva pravidelne aj hokejbal v drese zvolenskej Bukovinky.