Na začiatok práve prebiehajúcej letnej prípravy detvianske a banskobystrické gymnastky určite len tak skoro nezabudnú. Trénerka Katarína Krekáňová svojim zverenkyniam pripravila jedno veľké, a o aj to milšie prekvapenie. Na jej pozvanie na Slovensko pricestoval jeden z najlepších a najúspešnejších svetových trénerov ženskej gymnastiky, šesťdesiatpäťročný Ukrajinec Oleg Ostapenko.
Vychýrený odborník, ktorý takmer z každej gymnastky, ktorá prešla jeho rukami, vychoval svetovú špičku, pobudol pod Poľanou pätnásť dní. Jeho odborné rady by mali pomôcť najmä v súčasnosti najlepšej slovenskej gymnastke Márii Homolovej, ktorú v októbri čaká svetový šampionát v Japonsku.
Čo vás na Slovensko priviedlo?
- Trénerku Katarínu Krekáňovú, ktorá ma pozvala na Slovensko, poznám už dlhšie, a tak som bol zvedavý, v akých podmienkach pracuje. Zaujímalo ma, ako vôbec slovenská gymnastika funguje.
Páči sa vám naša krajina?
- Slovensko je veľmi pekné, najmä príroda je úžasná. Zaujala ma však aj Banská Bystrica a tiež všetci ľudia, s ktorými som sa stretol, Slováci sú mi veľmi sympatickí. Čo sa týka športu, páči sa mu entuziazmus trénerov, s ktorým pracujú, pretože chcú gymnastiku robiť stále lepšou a lepšou. Pracujú pritom v ťažkých podmienkach, a navyše mnohí z nich bez nároku na mzdu.
Ako sa vám pozdáva detvianska gymnastická telocvičňa?
- Úprimne, myslel som si, že telocvičňa bude v horšom stave. Som však prekvapený, je vcelku na slušnej úrovni a urobila na mňa dobrý dojem.
Viete, aké gymnastické kapacity ju založili?
- Áno, s históriu založenia telocvične, ale aj detvianskeho klubu ma oboznámili. Veľmi ma zaujali aj fotografie trénerov, ktorí tu v minulosti pracovali s veľkým entuziazmom a detviansku gymnastiku dostali do celosvetového povedomia. Svoju prácu robili naozaj veľmi dobre a na vysokej úrovni. Je mi veľmi ľúto, že manželia Žifčákovci z tohto sveta „odišli“ tak skoro.
Gymnastky KŠG Detva spolu s Olegom Ostapenkom.
Poznáte momentálnu silu slovenskej ženskej gymnastky?
- Súčasná gymnastika je veľmi náročná, a preto je doslova potrebné, aby dievčatá trénovali minimálne šesť a pol hodiny denne. Samozrejme, ak chcú niečo dokázať. Žiaľ, na Slovensku momentálne také podmienky vytvorené nemáte, čo je určite škoda, pretože potenciál tu je. Jedným slovom povedané, ak chce Slovensko v budúcnosti dosahovať výsledky svetového rangu, musí do gymnastiky zainvestovať aj štát, pretože bez jeho podpory sa v súčasnosti na výsledky svetovej úrovne nedá ani pomýšľať.
Vašimi rukami prešlo nespočetné množstvo talentov. Aké najvýraznejšie výsledky ste dosiahli?
- Pracoval som s gymnastkami všetkých možných úrovni. Trénoval som absolútne víťazky Ukrajiny, bývalého Sovietskeho zväzu, víťazky európskych šampionátov, Hier dobrej vôle, majstrovstiev sveta, olympijských hier, ale aj ďalších významných svetových podujatí.
Dosiahli ste takmer všetko, čo sa dosiahnuť dá. Máte vôbec ešte motiváciu pracovať v gymnastike?
- Ak by som do rúk dostal talentovanú gymnastku, urobil by som všetko preto, aby som ju dostal medzi svetovú špičku a získal s ňou ďalšie medailové umiestnenia na všetkých svetových úrovniach. Gymnastika ma baví, je to môj život.
Na výslnie, svetovú úroveň, ste dokonca dostali aj brazílsku gymnastku. Vďaka čomu sa tak stalo a ako dlho vám to trvalo?
- V Brazílii som pracoval osem rokov, pričom v priebehu štyroch rokov sa mi podarilo úroveň brazílskej gymnastiky dostať rapídne nahor. Základom úspechu bol fakt, že Brazílčania mi dali plnú moc i dôveru a vo všetkom mi vyšli v ústrety. Jednoducho povedané, čo sme si predsavzali, to sme aj urobili. Najlepšie gymnastky som si zobral do svojho klubu a pripravil ich na svetové šampionáty.
Bolo by možné niečo podobné dosiahnuť aj na Slovensku?
- Ak by ste boli schopní vytvoriť podmienky ako v Brazílii, tak určite áno. Ako som už povedal, rozhoduje ekonomické zázemie a chuť. Ak chcete robiť gymnastiku na vysokej úrovni, musíte cítiť finančnú podporu hlavne od štátu. Len tak môžete vychovávať svetové šampiónky. A bolo by výborné, ak by ste nadviazali na úspešnú československú a tak vlastne aj detviansku tradíciu.
Naživo v akcii ste videli našu najlepšiu slovenskú gymnastku Máriu Homolovú. Pozdáva sa vám jej výkonnosť, má perspektívu?
- Podľa mňa má celkom reálnu šancu prebojovať sa na olympijské hry. Po technickej stránke je pripravená veľmi dobre, popracovať však musí na fyzickej príprave a upraviť si hmotnosť. Potom má skutočne veľkú šancu štartovať na olympiáde v Londýne v roku 2012.
Myslíte si, že sa na Slovensko a konkrétne aj do Detvy ešte vrátite?
- Ako sa hovorí, človek niekedy mieni, no pánboh mení. Ak by to však záležalo odo mňa, na Slovensko sa vrátim veľmi rád. A dokonca verím, že sa tak stane už v budúcom roku.
Zaujímavému rozhovoru pozorne načúvali aj takmer všetky talenty detvianskej a banskobystrickej gymnastiky, ktoré skoro ani nedýchali. Poslednú otázku ukrajinskému trénerskemu mágovi položila Katarína Krekáňová. Bola viac ako na mieste: Ako ste sa v našom kolektíve cítili? „Veľmi dobre, páčili sa mi podmienky a hlavne atmosféra. Cítil som sa medzi vami ako doma,“ poďakoval sa Oleg Ostapenko.