ZVOLEN. Pre viaceré obce je financovanie kultúrnych domov náročné, život bez neho si však nevedia predstaviť. Tvrdí to napríklad Darina Hroncová, starostka Slatinských Lazov, kde žije približne 480 ľudí.
„Z nášho rozpočtu je ťažké ho financovať. Navyše je v ňom ešte elektrické vykurovanie, čo je náročné na financovanie hlavne v zime.“ „Kulturák“ stojí v obci vyše 70 rokov. „Potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu, chceli by sme na ňu získať dotáciu z eurofondov, ak bude vyhlásená aktuálna výzva,“ dodala starostka. Koľko ich prevádzka kultúrneho domu ročne stojí, povedať nevedela. „Je súčasťou budovy, v ktorom sídli obecný úrad. Ani elektrická energia nemá samotné meranie.“ Napriek tomu do života obce podľa nej patrí. „Využívame ho na rôzne akcie. Máme tu základnú školu, takže mnohé akcie robíme pre školákov alebo s nimi. Juniáles, ples rodičov, vianočné akadémie, ale využíva sa aj na rodinné oslavy či na kary.“
Kultúrny dom v Slatinských Lazoch postavilo kedysi aj tamojšie družstvo, dnes je nevyužívaný. Správca konkurznej podstaty ho predal súkromnej firme, no pre nevysporiadané pozemky pod ním je zmluva na súde.
Aj v Uňatíne so 190 obyvateľmi majú kultúrny dom prepojený s obecným úradom. „Využívame ho naozaj aktívne,“ povedala starostka Anna Babiaková. „Robíme v ňom akcie pre deti, ľudia ho využívajú na rodinné udalosti; kary, hostiny, svadby. Vlani sme ho zrekonštruovali, dostali sme na to vyše 60-tisíc eur z eurofondov. Obnovili sme strechu, na nej sme osadili strešné okná, vynovili sme fasádu, vymenili sme okná aj vchodové dvere za plastové, položila sa nová dlažba.“ Z peňazí zrenovovali celú budovu vrátane obecného úradu.
„Dedina bez spoločenského domu? To určite nie. Je to miesto, kde sa stretávajú ľudia, iné také miesto nemáme. To v dedine musí byť, aj keď veľa peňazí nemáme,“ dodala Babiaková.
Jednu budovu tvorí kultúrny dom s obecným úradom aj v Lišove. Podľa starostu Martina Hámorského je málokedy zatvorený. „Máme klub dôchodcov, tí sa v ňom stretávajú pravidelne. Okrem toho ho využívame na kultúrne podujatia, na rodinné udalosti, aj na rôzne príležitosti, ako sú fašiangy či Vianoce,“ povedal. Pred štyrmi rokmi na ňom opravili strechu a fasádu, renovovať potrebujú aj interiér. „Rekonštrukciu sme robili z vlastného rozpočtu, sami si budeme musieť financovať aj obnovu interiéru. V tomto roku nám to však nevydá,“ skonštatoval.