ZVOLEN. Najväčšie demografické rozdiely v rámci Slovenska existujú medzi západom a východom krajiny, vidieť ich najmä pri porovnaní Bratislavského a Prešovského kraja.
Priemerný vek obyvateľov na východe je nižší až o štyri roky. „Ale neznamená to, že by sa aj tu neprejavovali charakteristiky typické pre celé Slovensko,“ povedala riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu SR Ľudmila Ivančíková s tým, že Slovensko starne.
Na starnutie Slovenska poukazuje aj vývoj v regiónoch. Vo väčšine krajov klesá podiel detí. Veková štruktúra je naďalej najpriaznivejšia na východe Slovenska a na severe stredného Slovenska,“ dodala Ivančíková.
Najviac ľudí v produktívnom veku žije v Bratislave a v Trenčianskom kraji, najmenej v Prešovskom. Ľudia v poproduktívnom veku (u mužov 60 a viac, u žien nad 55) dominujú v Nitrianskom kraji, v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji, najmenej ich je opäť na východe v Prešove.
Najdlhšie žijú ľudia v Bratislave, a to muži i ženy. „Najviac sa dožívajú muži v Bratislavskom kraji, v priemere 73,5 rokov,“ konštatovala Ivančíková. To je podľa jej slov vysoko nad celoslovenským priemerom. „Rozdiel je takmer dva roky,“ dodala. Celoslovenský priemer dlhodobo prevyšujú aj bratislavské ženy, tie sa dožívajú priemerne 80 rokov.
Oproti roku 2001 sa stredná dĺžka života u žien zvýšila najviac v Trnavskom kraji, u mužov v Banskobystrickom kraji.