ZVOLEN. V Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu v okrese Brezno bude v sobotu jubilejný 10. ročník lesníckeho kultúrneho podujatia pre verejnosť Deň stromu. Organizuje ho štátny podnik Lesy SR s cieľom podporiť záujem verejnosti o prácu lesníkov a propagovať jedinečný Lesnícky skanzen.
Podujatie sa začne predpoludním a do večerných hodín ponúkne okrem hlavného kultúrneho programu v amfiteátri aj viacero atrakcií, ukážok práce lesníkov či súťaží na stanovištiach náučného chodníka Lesníckeho skanzenu. V kultúrnom programe je viacero hudobných koncertov - napríklad Jany Kirschnerovej, kapiel Mloci, Desmod, Žiarislav a Bytosti či Cigánski diabli, prekáračky lesných rohov, vystúpenia folklórneho súboru Mostár, program hercov zvolenského Divadla J. G. Tajovského i divácka súťaž. Opäť sa tiež bude sadiť strom roka.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, hlavnou novinkou tohtoročného Dňa stromu bude oficiálne otvorenie lesnej kaplnky, ktorú čiernobalocký závod štátnych lesov vybudoval v spolupráci s Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene. "Súčasťou jej výzdoby je okrem Oltára stromu aj dlhodobá výstava diel neprofesionálnych majstrov rezbárov s duchovnou tematikou. Inštalácia s názvom Strom je modlitba zeme k nebesiam zobrazuje okrem iného svätých, ktorí sú nejakým spôsobom spätí s prírodou, napríklad svätá Barbora alebo svätý František," uviedol Rezek. Dodal, že hrubú stavbu kaplnky dokončili ešte vlani a je kópiou kaplnky na samote Horná Bzová (súčasť obce Podkriváň v okrese Detva, pozn. SITA), ktorá je výnimočná tým, že jej steny sú zvonku aj znútra pokryté jedľovou kôrou. Ďalšou novinkou bude otvorenie 72. stanovišťa náučného chodníka, ktoré je venované horskej záchrannej službe.
Vstup na Deň stromu je bezplatný, organizátori po skúsenostiach z posledných rokov očakávajú okolo 10-tisíc návštevníkov. Na podujatie sa môžu dostať aj Čiernohronskou lesnou železnicou, na ktorej bude vlak premávať v hodinových intervaloch. Z Čierneho Balogu, kde bude záchytné parkovisko pre motorizovaných návštevníkov, bude do skanzenu premávať bezplatná autobusová kyvadlová doprava, návštevníci však môžu prísť aj pešo po trase obecného náučného chodníka od obecného úradu. Účasť na podujatí prisľúbil aj prezident Ivan Gašparovič a minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
História Dňa stromu je úzko spätá s históriou miesta jeho konania. Odhalenie základného kameňa Lesníckeho skanzenu 23. júna 2002 bolo totiž súčasťou programu prvého ročníka Dňa stromu. Skanzen má výmeru 140 hektárov, z ktorých 116 zaberá les. S prácou lesníkov a lesných robotníkov sa návštevníci oboznamujú na vyše trojkilometrovom náučnom Chodníku lesného času, na ktorom je v súčasnosti 71 zastávok. Súčasťou skanzenu je aj Symbolický lesnícky cintorín, muzeálna expozícia v originálnej Starej horárni, infocentrum či mapa lesnatosti Slovenska. Počas Dní stromu sa skanzen dopĺňa o ďalšie desiatky zážitkových zastavení s lesníckou pedagogikou.