DETVA. Desať scénických programov na amfiteátri a dvadsaťsedem sprievodných podujatí pripravili organizátori 46. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou, ktoré začínajú tento týždeň. „Vychádzame zo zabehnutej programovej štruktúry, no zároveň pribudli nové typy programov a oproti predchádzajúcim ročníkom slávností budú môcť návštevníci vidieť aj niekoľko nových sprievodných podujatí,“ zhrnula Anna Ostrihoňová, predsedníčka programovej rady slávností.
Pribudli najmä programy menšieho rozsahu, ako napríklad pozdrav súboru Danaj zo Strážnice v sobotu popoludní. Zmenou oproti minulým ročníkom je trojprogram v sobotu večer.
Sobota patrí jubilantom
Slávnosti otvorí v piatok večer uvítací program folklórnych súborov z Podpoľania. Po nich sa predstavia zahraničné súbory a Poľana zo Zvolena.
Sobotný večer je vrcholom slávností a tento rok bude poctou jubilantom. Večerný program vyplnia jubilujúce súbory. Prvý, venovaný Maríne, ktorá oslavuje štyridsaťpäť rokov, sa začína o ôsmej. Druhý, ktorý má začiatok naplánovaný na desiatu, bude patriť súboru Detva. Ten oslavuje štyridsiatku. Spolu so súborom vystúpi ľudová hudba Ďatelinka, ktorá stála pri jeho zrode a rovnako oslavuje štyridsať rokov. Medzi nimi sa v programe Moje najmilšie predstaví východné Slovensko.
Nedeľné dopoludnie je voľné, aspoň z pohľadu divákov. Kým v minulosti sa práve v nedeľu predstavovali v Detve zahraničné folklórne súbory, už v predchádzajúcom ročníku tento blok presunuli na popoludnie pred galaprogram, keď je v hľadisku viac divákov. Dopoludnie preto organizátori využívajú na skúšky záverečného galaprogramu.
Dediny roka
Sprievodné podujatia naplnia celú Detvu. Budú nielen v amfiteátri a na jarmoku remesiel, ale po celom meste. „Programovú ponuku sme pripravili tak, aby sa počas troch dní v jarmoku remesiel stále niečo dialo. Tieto programy sú v časoch, keď na amfiteátri nie sú žiadne vystúpenia, pretože by to pôsobilo rušivo,“ dodáva Ostrihoňová. Už v piatok budú na jarmoku vyhrávať heligonkári.
Novinkou tohtoročných slávností budú dvory štyroch slovenských obcí, ktoré boli ocenené v súťaži Dedina roka. „Každá obec bude mať svoj stánok, kde budú prezentovať zaujímavosti svojich obcí a ponúkať aj jedlá svojej tradičnej kuchyne. Pripraviť všetko zázemie nie je jednoduché, veľmi nám v tomto pomohol Hrušov, ktorý poskytol tri domčeky. Podobný si dala zhotoviť aj Dobrá Niva,“ vysvetľuje Ostrihoňová.
Záujem súborov je veľký
Pripraviť ukážky tradičnej kuchyne nie je práve jednoduché. V minulosti chceli na slávnostiach urobiť kuchyňu starých materí, kde by domáce ženičky predstavili svoje kuchárske umenie. Problémom je, že nie všade sa dajú splniť prísne hygienické normy. O čo ľahšie to majú organizátori s tanečníkmi. Tým nevadí ani provizórne ubytovanie v školách. „Záujem o vystupovanie na slávnostiach je veľký, prevyšuje naše možnosti,“ konštatuje predsedníčka programovej rady.
Niektorí by podľa nej prišli aj na svoje náklady. V budúcnosti zrejme vytvoria priestor aj pre takéto súbory. Dopravu, stravu a ubytovanie hradia v súčasnosti organizátori. Nejde o žiaden hotel, súbory spia na lehátkach v priestoroch základnej školy. Stravu majú zabezpečenú na lístky v stravovacom areáli.
V minulosti ich vozili na obedy do škôl, organizačne to ale bolo náročné, a tak zvolili toto jednoduchšie riešenie. Na druhej strane, v stravovacom areáli je aj iná atmosféra.