ZVOLEN. Slovenské zdravotníctvo sa zmieta v problémoch. Zdravotné poisťovne obmedzujú platby, nemocnice rušia oddelenia. V tomto mori negatívnych správ sa objavila aspoň jedna pozitívna.
Nižšia cena
„Chceme ukázať, že máme záujem starať sa o ľudí v našom regióne a robiť pre nich vyšetrenia v rovnakej kvalite a rozsahu, no zároveň cenovo dostupnejšie,“ povedala Jana Krokošová z oddelenia klinickej mikrobiológie Nemocnice Zvolen.
Nemocnica pripravila akciu a minulý utorok ju predstavili verejnosti uprostred Námestia SNP vo Zvolene. V improvizovanom stánku sa každý človek mohol dať vyšetriť na prítomnosť protilátok baktérie Borrelia burkdorferi a Helicobacter pylori. Prvá môže spôsobiť lymskú boreliózu, druhá infekciu žalúdka. Kým predtým musel pacient za tieto vyšetrenia zaplatiť tridsať eur, na námestí ho to stálo iba desať eur. A od utorka platí rovnakú sumu aj v nemocnici na oddelení klinickej mikrobiológie.
Rovnaká kvalita
„Keď chcete mať vyšetrenie aj bez odporúčania lekára, musíte si ho zaplatiť. Podarilo sa nám dohodnúť s dodávateľmi, aby sme cenu za vyšetrenie stlačili čo najnižšie,“ dodáva J. Krokošová. Podľa nej je na mikrobiológii tím pracovníkov, ktorý vyšetrenia chce robiť. Na druhej strane, pred dverami sú v čakárni ľudia, ktorí o vyšetrenia majú záujem. Oddeľujú ich nielen dvere, ale aj vysoká cena za vyšetrenie. Limity od poisťovne nepustia a nie každý je pripravený dať tridsať eur iba za podozrenie, že ho kliešť mohol niečím nakaziť. „Nám desať eur ešte zaplatí cenu setu na vyšetrenie, ktorý musíme kúpiť. Pacient má pritom kvalitné vyšetrenie. Garantujeme, že vyšetrenia sú robené na tých istých analyzátoroch ako všetky vyšetrenia robené v laboratóriu. Výsledok je identický s výsledkami, ktoré od nás denne dostávajú lekári, pacient ho môže ísť prekonzultovať so svojim lekárom,“ dodáva.
Sezóna kliešťov
S novinkou nevyšli v tomto období náhodou. Je sezóna kliešťov. Akcia Nemocnice Zvolen, ktorá patrí do skupiny Agel, začala platiť od minulého utorka. A nebude jedinou. „V dvojmesačných intervaloch sme naplánovali ďalšie. Máme kopu indícií od pacientov, ktoré hovoria o tom aké vyšetrenia by potrebovali,“ hovorí Jana Krokošová.
Ako nás informovala hovorkyňa nemocnice Andrea Beňová v utorok už po prvých dvoch hodinách mali pri stánku na námestí takmer stovku návštevníkov. „Nie všetkým sme robili vyšetrenie. Niektorým stačili informácie a letáky,“ dodáva hovorkyňa.
Lacnejšie vyšetrenia neboli prvou akciou nemocnice. Projektom Umy ruky, zachrániš život sa zapojila, ako jediná nemocnica na Slovensku, do Medzinárodného dňa hygieny rúk, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia.