Z odpadu robili nábytok. Ten predajú a kúpia si stromy

Nábytok zo Zaježovej predstavia na vernisáži v Bratislave 16. júla. Potom ho v elektronickej dražbe predajú.

Študent Martin Ľupták zo Zvolena (vpravo) vyrábal svietidlo.Študent Martin Ľupták zo Zvolena (vpravo) vyrábal svietidlo. (Zdroj: MILAN SUJA)

ZAJEŽOVÁ. Interiérový dizajn, ekológiu a odpad spojil v jedno netradičný projekt, na ktorom minulý týždeň pracovali vo Vzdelávacom centre Zaježová.

Od 17. do 24. júna sa tím mladých dizajnérov, študentov a domácich kutilov pod vedením skúsených odborníkov popasoval s výzvou, ako premeniť horu odpadu na nábytok a bytové doplnky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nábytok z odpadu

Na všetko dozerali traja dizajnéri. „Jeden je odborníkom na svietidlá, druhý na nábytok, tretí na textil,“ predstavila projekt koordinátorka Zuzana Labašová z Ekoporadne Živica. Práve Živica projekt pripravila a podieľala sa na vybudovaní Vzdelávacieho centra Zaježová, ktoré na týždeň mladých tvorcov nábytku prichýlilo.

SkryťVypnúť reklamu

Účastníkov kurzu dizajnéri viedli, aby vytvorili nielen esteticky príťažlivý, ale zároveň aj funkčný nábytok či doplnky. „Sú to dizajnéri, študenti umeleckých predmetov, aj ľudia zo širokej verejnosti, ktorým sa táto téma zapáčila a prihlásili sa,“ predstavila zloženie účastníkov Labašová. Okrem troch dizajnérov sa do práce pustilo sedemnásť ľudí z celého Slovenska.

Potešil by každého kutila

Prvý deň sa viac-menej iba zoznámili s prostredím. Kontajner s odpadom, ktorý poskytla firma IKEA, otvárali na druhý deň. Pohľad do kontajnera by potešil každého domáceho kutila. „Kontajner sme asi dva mesiace pripravovali, vyberali sme taký odpad, z ktorého sa dalo niečo vyrobiť,“ povedal dizajnér Tomáš Brichta z Bratislavy. „Sú tam kvalitné veci, ani by som to nenazval odpadom.“ Dominovalo drevo, no pracovali aj s kovom a textilom. V odpade bolo pomerne veľa svietidiel.

SkryťVypnúť reklamu

Základnou schémou bolo vyplnenie interiéru – stoličky, stolíky, svietidlá. Komu čo napadlo, to urobil. „Všetko riešia sami, my sme tu v podstate iba konzultanti, najmä čo sa týka technológií. Občas im pomôžeme, poradíme, ako konkrétnu vec urobiť, či aké spoje použiť,“ dodal dizajnér. Každý účastník kurzu si vybral aj dva – tri návrhy. Podľa dizajnéra sa najviac tvorcov vrhlo práve na svietidlá, no našlo sa aj pár hračiek, hojdací koník, lavica, knižnica.

„Tým veciam dávame novú formu. Zároveň chceme ľuďom ukázať, že niektoré veci, ktoré považujú za odpad, sa dajú ešte využiť. Môžu z nich vyrobiť niečo užitočné a estetické,“ doplnila Labašová.

zajezka_490.jpg

Kúpia si stromy

Nábytok zo Zaježovej predstavia verejnosti na vernisáži v Avion Shopping Parku v Bratislave 16. júla. Potom ho v elektronickej dražbe predajú. Zisk použijú na záchranu stromov v okolí Zaježovej. Nábytok sa tak symbolicky vráti do prostredia, v ktorom vznikol. Bratislave dali prednosť pred Zaježovou z komerčného hľadiska. „Chceme, aby sa o tom dozvedelo čo najviac ľudí, a na Zaježovú by ich veľa neprišlo,“ konštatovala Labašová.

SkryťVypnúť reklamu

Záchranu stromov zrealizujú zaujímavým spôsobom – kúpia si ich. „Máme zmapované stromy, ktoré sú nejakým spôsobom zaujímavé. Napríklad aj bútľavý strom, v ktorom môžu hniezdiť vzácne druhy vtákov,“ vysvetlila netradičný nákup stromov. Stromy vyberali v spolupráci s Obecnými lesmi a budú v poraste označené. Krádeží sa neboja. „Tu sa nekradnú ani oveľa vzácnejšie veci, prečo by niekto kradol bútľavý strom.“

Kupovanie stromov má v Zaježovej premiéru, ekologickí aktivisti zatiaľ nevlastnia žiadne stromy, samozrejme, ak odrátame tie na pozemku vzdelávacieho centra. Zaujímavý strom sa podľa koordinátorky dá kúpiť do 100 eur.

Koľko peňazí získajú v dražbe nábytku, to sa Labašová neodvážila ani odhadnúť. „Sme zvedaví, ako to ľudia príjmu, na Slovensku sa niečo takéto robí asi prvýkrát. Ak budeme v dražbe úspešní, chceli by sme v takýchto projektoch v budúcnosti pokračovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 699
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 206
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 135
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 250
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 059
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 934
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 786
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 321
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Prírodné lezecké centrum vzniklo pri Kolibe u Rytiera pod Pustým hradom.

Z lesa vedie trasa, ktorú si zamilujú rodiny, aj horolezci.


1
Ilustračné foto.

Získal uznanie od kolegov aj jej rodiny.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu