ZVOLEN. Baktéria črevnej chrípky vystrašila Európu a nepriamo zasiahla aj našu krajinu. Správy z médií podstatne ovplyvnili slovenský trh so zeleninou. Odniesli si to predovšetkým nešťastní pestovatelia uhoriek v celej Európe. Veď nedôvera sa stala našim sprievodcom pri nakupovaní.
Odkiaľ tovar pochádza?
„Len čo sa objavili správy o baktériách v španielskych uhorkách, nepredala som ani jednu. Všetko išlo do kontajneru,“ hovorí predavačka na trhovisku. Darmo vysvetľovala, že ona predáva uhorky dovezené z Poľska. Ľuďom to bolo jedno, pre istotu nekupovali žiadne. Uhorky nemala v ponuke ešte ani minulý týždeň – zákzníci im stále nedôverovali, aj napriek tomu, že média už spomínané uhorky rehabilitovali.
„Zákazníci sa stále pýtajú, odkiaľ zelenina pochádza. Ak je zo Slovenska ide lepšie na odbyt,“ dodáva. Tým nedôverčivejším je pripravená ukázať aj dodacie listy, na ktorých je krajina pôvodu uvedená. „Jablká sú poľské, banány z Južnej Ameriky, reďkovka, cibuľka a kaleráb sú naše, paradajky talianske.“ A aj hrášok je vraj slovenský, ibaže ho ani tak takmer nikto nekupuje.
Bez uhoriek sa dá žiť
Predaj zeleniny rapídne poklesol ešte predtým ako začala šarapatiť baktéria so záhadným názvom E. coli 0104:H4. Za pätnásť rokov, odkedy pani Mária predáva zeleninu je to vraj najhorší rok. „Ľudia nemajú peniaze,“ zamýšľa sa a obracajúc sa na zákazníčku, ktorú obsluhuje popri našom rozhovore hovorí: „Dvanásť centov.“ Práve toľko zaplatila za jednu papriku.
Sedemdesiatpäťročná Zvolenčanka Valéria nám vysvetľuje, že už veľa nepotrebuje. „Samozrejme, keď som o tých uhorkách počula, nekupovala som si ich. Bez nich sa dá žiť,“ hovorí. A nebude si ich kupovať, kým sa všetko dobre neprešetrí. Podľa nej nemusí ísť o náhodu, že sa objavila taká nebezpečná baktéria a zabíjala ľudí. „Ktovie či za tým nie je aj nejaký terorizmus,“ dodáva.
Domáce
Mladá predavačka na tržnici pokles zákazníkov nezaznamenala. Sama pracuje na tržnici iba vyše mesiaca, a tak nemôže ani porovnávať s predchádzajúcimi rokmi. Pri uhorkách svietil vedľa ceny nápis „domáce“. Aby bolo každému jasné, že sa nikde nemohli nakaziť. „Táto zelenina je od Nových Zámkov,“ hovorí Michaela. Ľudia slovenskú zeleninu vraj kupujú aj napriek tomu, že je niekedy drahšia ako z dovozu.
Dôverujú jej
Hrášok, cibuľu, šalát a kôpor mala na stolíku v tržnici pani Ľubica z Veľkého Krtíša (Predavači zeleniny mali jedno spoločné – nechceli zverejniť svoje priezviská.) Pani Ľubica predáva iba to, čo dopestuje a zákazníci jej dôverujú. Nepýtajú sa na pôvod zeleniny. „Za tie roky ma už poznajú,“ vysvetľuje. Pokles kúpnej sily zákazníkov napriek tomu pocítila. Vlani sa zelenina predávala oveľa lepšie ako tento rok. A posledné roky sa to stále zhoršuje. Svoje urobili aj obchodné reťazce, ktorých akciám naši pestovatelia nedokážu konkurovať.
Zvolenská tržnica síce nepraská vo švíkoch pod nápormi zákazníkov, na druhej strane ani nezíva prázdnotou. Dôveru v domáce produkty podobné aféry, akú svet zažíva s baktériou E. coli, iba posilňujú.