ZVOLEN. Bučine DDD Zvolen, ktorá je dcérskou spoločnosťou nadnárodného drevárskeho koncernu Kronospan, sa v máji podarilo zvýšiť produktivitu vo výrobe lepeného dreva o 25 percent. Od apríla totiž vlastní pílu Less & Timber SK v Lehote pod Vtáčnikom. Kúpila ju, aby si zaistila pre výrobu dostatok vstupných materiálov, špeciálne hranolov.
Najväčší výrobca drevotrieskových dosák na Slovensku sa netají tým, že chce na Slovensku postupne získať aj všetky ostatné významnejšie prevádzky na produkciu lepeného dreva.
Dosiahli sebestačnosť
V Lehote pod Vtáčnikom vyrába zvolenský podnik rezivo, ktoré upravuje na hranoly pre svoju výrobu lepeného dreva vo Zvolene. Mokré odpady, pilinu a štiepku, vozí do závodu vo Zvolene, kde ich spracováva vo výrobe drevotrieskových dosák. Suché odpady, teda hobliny, spaľuje na píle a získané teplo používa na vykurovanie sušiarne a parenie hranolov.
Pre zvolenský podnik, ktorý sa okrem výroby drevotrieskových dosiek sústreďuje aj na výrobu lepeného dreva, spojenie s touto pílou značne uľahčil nákup hranolov. Kým doteraz si musel bukové hranolky na svoje lepené drevo kupovať len z cudzích píl, teraz sa v ich dodávkach stal sebestačný. Pokryje nimi 75 percent výroby lepeného dreva vo Zvolene a nakupuje už len hranoly z dubových a iných drevín.
Trojzmennosť
Bučina prevádzkuje pílu v súčasnosti na tri zmeny. „Predpokladaný ročný porez je na úrovni 38 000 metrov kubických bukových piliarskych výrezov, čo zodpovedá využitiu píly približne na 75 percent. Hlavným dodávateľom bukových piliarskych výrezov je štátny podnik Lesy SR,“ povedal konateľ Bučiny DDD Antonín Juříček. Píla v súčasnosti zamestnáva 82 ľudí.
„Hľadali sme riešenie na vysoké ceny dreva a tiež elektrickej energie. Spracovatelia slovenského dreva a domáci výrobcovia nábytku tento rok stratili približne dvadsaťpäť percent zákaziek, pretože výrobky zo slovenského dreva sa stali drahými,” ozrejmil Juríček.
„Aj vďaka kúpe tejto píly má Bučina DDD na Slovensku v súčasnosti najlepšie hotové lepené dosky a ako jediný výrobca tohto produktu dokáže generovať zisk. Naším dlhodobým cieľom je prevziať všetky výroby lepeného dreva na Slovensku a sústrediť ich vo Zvolene,” konštatoval.
Investície
Od prevzatia nadnárodnou skupinou Kronospan spoločnosť Bučina DDD vo Zvolene investovala viac ako 130 milónov eur. Okrem modernizácie výroby, zrekonštruovania výrobných hál a vybudovania novej biologickej čističky odpadových vôd firma zrekonštruovala aj administratívnu budovu. Vzniklo z nej moderné tréningové centrum pre nadnárodnú skupinu Kronospan.
V súčasnosti Bučina DDD zamestnáva 265 pracovníkov, čo je od jej vzniku v roku 2003 nárast o 80 pracovných miest. Za finančný rok 2010 spoločnosť dosiahla obrat 63 miliónov eur.