ZVOLEN. Objekty, ktoré vo Zvolene pred 20 rokmi po odsune opustila sovietska armáda, vlastní dnes najmä mestská samospráva. Časť ale využíva aj slovenská armáda a niečo je už v súkromných rukách.
Objekty, ktoré v meste od roku 1968 do roku 1991 využívali okupačné vojská, prešli po ich odchode späť do správy štátu.
Podľa informácií z Mestského úradu vo Zvolene, areál Jegorových kasární, ktoré boli v samom centre mesta, prešiel prevodom v roku 1994 na mesto Zvolen. Jeho hodnota bola vtedy vyčíslená na viac ako 48 miliónov československých korún.
Časť kasárenských objektov mesto postupne odpredalo na výstavbu bytov a zariadení služieb. Niektoré po rekonštrukcii slúžia sociálnej poisťovni, dvom domovom sociálnych služieb, ďalšie stále vlastní mesto, pričom sa ich spolu s pozemkami snaží odpredať. Na mieste by podľa územného plánu mohli vyrásť ďalšie byty či zariadenia služieb.
Ďalšími objektmi, ktoré svojho času dominovali sídlisku Podborová, boli tri paneláky, tzv. bašne, ktoré si Sovieti postavili v 80. rokoch pre seba a svojich rodinných príslušníkov. Tie prešli v polovici 90. rokov na mesto Zvolen a to ich následne odpredalo spoločnosti Investex, ktorá ich zrekonštruovala a predala ďalej ako byty. V jednej z bytoviek začali bývať slovenskí vojaci, ktorí prevzali po sovietskej armáde ďalšie zvolenské kasárne nachádzajúce sa práve na sídlisku Podborová.
Neďaleký tzv. dom oficierov, kde sa v rokoch okupácie pravidelne stretávala sovietska generalita, odkúpila v 90. rokoch súkromná osoba. Po krátkom využívaní na diskotéky začal dom pustnúť a situácia sa dodnes nezmenila. Súčasní vlastníci ale uvažujú na mieste postaviť novú bytovku.
V priestore medzi Sliačom, Zvolenom a výcvikovým priestorom Lešť sa v 70. a 80. rokoch podľa niektorých zdrojov pohybovalo 15 až 20 tisíc sovietskych vojakov. Boli tam stovky lietadiel a vrtuľníkov a množstvo inej techniky. Toto územie bolo na Slovensku najviac zasiahnuté ich prítomnosťou.
Následky ich pobytu sú však na niektorých miestach cítiť dodnes. Napríklad v lokalite Sliač a Vlkanová trvajú sanačné práce, ktoré mali vyčistiť územie od znečisťujúcich látok. Aktuálne sa už ale blížia k záveru. Termín ukončenia prác je stanovený na 30. júna 2011. Na sanačné práce sa v rokoch 1993 až 2010 vyčerpalo približne 40,6 milióna eur (asi 1,22 miliardy Sk).