ZVOLEN. Cestovný ruch v Banskobystrickom kraji čaká podľa Antona Baču z oddelenia cestovného ruchu Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja v tomto roku oživenie. Ako uviedol na tlačovej besede k začiatku letnej sezóny v kraji, hlavný dôvod očakávaného zlepšenia situácie vidí v náraste vzniku klastrov - združení cestovného ruchu, v ktorých spolupracujú mestá a obce s podnikateľmi v turizme.
"V kraji tento rok vzniká päť alebo šesť nových klastrov. Pochopili podľa vzoru klastra Liptov, že takýmto spôsobom sa dá lepšie zaujať. Vďaka nim očakávam, že bude lepšia ponuka. Bude sa inovovať, bude sa hlavne rýchlejšie robiť zmena, ktorú by mal návštevník pocítiť. Budú lepšie služby," povedal Bača.
Ako spresnil, okrem Horehronského klastra, ktorý už vznikol, sa pripravuje vznik Hriňovského, Banskoštiavnického, Banskobystrického, Zvolenského a Donovalského klastra. Ďalším dôvodom, prečo Bača očakáva nárast počtu návštevníkov v Banskobystrickom kraji, je situácia v severnej Afrike, teda Egypte, Tunisku, Líbyi. Klienti zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, ktorí tam zvykli chodievať, podľa neho z obáv o svoju bezpečnosť zmenia svoje predchádzajúce ciele svojich dovoleniek, z čoho môže ťažiť aj Slovensko.
Banskobystrický samosprávny kraj sa snaží podporovať cestovný ruch na svojom území najmä marketingovými aktivitami. Pre výpadok svojich príjmov v posledných rokoch však tieto aktivity obmedzil.
Počet ubytovacích kapacít v Banskobystrickom kraji sa v minulom roku znížil, nižší v porovnaní s rokom 2009 bol vlani aj počet návštevníkov. Podľa údajov o cestovnom ruchu, ktoré tento týždeň zverejnil Štatistický úrad SR, bolo vlani v celom Banskobystrickom kraji k dispozícii 436 ubytovacích zariadení, čo je o 37 menej ako predvlani. Ich služby využilo 362 480 návštevníkov, čo je medziročne o 3 642 menej. Pokles nastal hlavne u zahraničných návštevníkov, ktorých bolo o 3,3 percenta menej, počet návštevníkov zo Slovenska sa znížil o 0,4 percenta.
Medzi vlaňajšími návštevníkmi ubytovacích zariadení v Banskobystrickom kraji tvorili domáci takmer 80 a zahraniční vyše 20 percent. Najviac cudzincov prišlo z Česka, tvorili 8,3 percenta z celkového počtu návštevníkov. Z Maďarska bolo 1,9 percenta, z Nemecka 1,8 percenta, z Poľska 1,5 percenta a Rakúska 1,1 percenta návštevníkov.
Najviac návštevníkov sa ubytovalo v hoteloch, moteloch a penziónoch. Priemerná cena za jedno prenocovanie dosiahla v kraji 16,72 eura, v tom u domácich návštevníkov 15,41 eura a u zahraničných návštevníkov 22,98 eura. Priemerná cena za ubytovanie sa oproti roku 2009 znížila o 0,65 eura.