ZVOLEN. Návrh ministerstva financií, aby mestá a obce zvýšili od budúceho roku dane z nehnuteľností až o polovicu, sa nestretáva s pochopením primátorov a starostov.
Pred voľbami väčšina obcí sadzbu z dane nemenila, napriek tomu o 50-percentnom zvýšení ani neuvažujú. Starostovia tvrdia, pre ľudí by to bola veľká záťaž.
Choma: Najnižšie nemáme len dane
Vyššími daňami si mali mestá a obce vykryť straty vo svojich rozpočtoch. Ivan Mikloš tvrdí, že sú u nás jedny z najnižších v celej Európe. Návrh hovorí aj o tom, že štát im o vybranú sumu zníži podielové dane z príjmov fyzických osôb.
„Je to prenášanie bremena na občanov, ktorých štát bude nútiť zaplatiť dvakrát. Raz ako platcov dane z príjmov a raz ako platcov dane z nehnuteľností. Takéto markantné zvýšenie daní v čase negatívnych dosahov svetovej hospodárskej krízy je pre mnohých ľudí neúnosné,“ povedal pre TASR predseda Združenia krajských miest K8 a žilinský primátor Igor Choma.
Upozornil, že ak samospráva zvýši daň z nehnuteľností o 50 percent, ale štát jej odoberie, čo predtým dával, zostane na rovnakej úrovni.
„Navyše hrozí riziko, že príjem výberu daní zvýšených o 50 percent bude nižší ako pred zvýšením. Argumentuje sa tým, že máme najnižšie dane v Európskej únii. Ale faktom je, že máme aj najnižšie mzdy a najnižšie dôchodky. Čiže, toto treba dávať do súvislostí,“ dodal pre TASR Choma.
Rovnaké dane dvanásť rokov
Primátor Dudiniec Štefan Pokľuda považuje návrh za bezcharakterný. „Vláda nevie zabezpečiť financovanie obcí z podielových daní, tak to chce hodiť na ľudí. Stále pritom tvrdí, že nechce ísť proti občanovi. Takýto spôsob zdierania sa mi z duše protiví,“ povedal.
Dane z nehnuteľností nezvyšovali v kúpeľnom meste dvanásť rokov. „Odvtedy, čo som primátorom, nie,“ dodal Pokľuda. „Vlani sme zvýšili daň z ubytovania, no tá sa netýka obyvateľov mesta, ale turistov. A to tiež len preto, že chceme zriadiť mestskú políciu.“
Podvod na ľuďoch
Podobný názor na razantné zvýšenie daní má aj starosta Korytárok Ľubomír Straka. „Je to podvod na starostoch a tiež na ľuďoch. „Obciam príjem z podielových daní nedávajú, no ľudia si popritom daňové povinnosti plnia. Teraz sme mali podielové dane krátené o dve tretiny, na budúci mesiac dostaneme z týchto dvoch tretín polovicu. To nepokryje ani náklady na originálne kompetencie školy.
Napriek finančným problémom zvyšovať daň z nehnuteľnosti na budúci rok nemieni. „Ľudia by ich nemali z čoho zaplatiť, veď už teraz platia neskutočné dane za všetko.“ Dane nezvyšovali ani vlani, viac ľudia v Korytárkach zaplatili len za vývoz komunálneho odpadu.
Rast daní nevylučujú
Primátor Sliača Daniel Dunčko a takisto starostka Babinej Jana Gregušová nárast sadzby daní na budúci rok nevylučujú.
„Zrejme budeme zvyšovať poplatok za psa. Čo sa týka dane za domy a byty, túto možnosť ešte prehodnotíme,“ povedal Dunčko. „Budeme o nej rokovať s finančnou komisiou aj s poslancami, ale určite to nebude o 50 percent.“
Ľudia v Babinej pocítili 10-percentné zvýšenie dane v roku 2009, odvtedy sadzbu nemenili. „Ich výšku na ďalší rok zrejme upravíme. Asi to bude znova o 10 percent, viac určite nie,“ skonštatovala starostka. Skok o 50 percent by bol pre ľudí podľa nej neúnosný. „Už dvadsať percent by bolo ťažko priechodných,“ dodala.