BRATISLAVA. Študent z Thajska žijúci na Slovensku sa v medzinárodnej mediálnej súťaži Migrants in the Spotlight o najlepší článok alebo dokumentárny film na tému migrácie a integrácie umiestnil na treťom mieste. Na prvom mieste sa umiestnila Slovenka študujúca v Českej republike. Do súťaže sa mohli zapojiť študenti vysokých škôl v krajinách Európskej únie vo veku od 18 do 28 rokov.
Súťažné články alebo dokumentárne filmy mali tvorivo spracovať problematiku migrácie alebo integrácie na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve alebo Rumunsku. Z 27 súťažných príspevkov bolo 21 článkov a šesť filmov. Práce hodnotila odborná porota.
V kategórii článok sa na prvom mieste umiestnila Magdaléna Vaculčiaková zo Zvolena, študujúca v Brne, s článkom Dobre, dobre, dobre!, ktorý zachytáva príbeh barmskej rodiny v Českej republike. Druhé miesto patrí Christine Elene Staicu z Rumunska za článok Realita za exotickou fasádou: Emigračný príbeh.
Hodnotenie poroty vynieslo na tretie miesto súťažný príspevok Thanakona Tiwawonga, Thajčana žijúceho a študujúceho na vysokej škole na Slovensku. "Opisujem svoje skúsenosti a pocity od septembra 2008, keď som prišiel študovať na Slovensko. V článku ukazujem, aký majú migranti postoj k ľuďom na Slovensku a naopak. A snažím sa vysvetliť, prečo je to tak. Chcem poukázať na to, že aj na Slovensku žijú cudzinci a aj keď majú Slováci a cudzinci v niečom rôzne názory a postoje, môžu žiť spolu, že Slovensko môže vytvárať domov aj pre cudzincov," priblížil Thanakon svoj súťažný príspevok Môj život, môj príbeh.
V kategórii dokumentárny film si prvú cenu odniesol Čech Zdeněk Chaloupka za dokument Elena o mladej Ruske, ktorá sa rozhodla začať nový život v Česku. Druhá cena putovala do Maďarska Nikole Cibulye za filmový príspevok Maďarsko, môj druhý domov o arabskom majiteľovi manažérskej firmy Hamzahovi žijúcom v Maďarsku. Tretiu cenu získala Rumunka Ania Dana Cazan za film Neúplní, v ktorom opisuje pocity túžby za domovom, smútku za rodinou, ale aj radosti z možností, ktoré sa migrantom žijúcim v cudzej krajine naskytnú.
Víťazov vyhlásili na medzinárodnej konferencii Podpora integrácie migrantov prostredníctvom médií a medzikultúrneho dialógu v Budapešti v rámci maďarského predsedníctva EÚ. "Súťažou sme chceli poskytnúť priestor mladým ľuďom na tvorivé vyjadrenie názoru a vnímania problematiky migrácie a zviditeľniť ich práce, ktoré prispejú k diskusii, k informovaniu a budovaniu povedomia verejnosti o témach migrácie a integrácie," vysvetlila vedúca Úradu IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu v Slovenskej republike Zuzana Vatráľová.