ZVOLEN. Z bývalej radnice na Námestí SNP 31 vo Zvolene by mal vzniknúť nový priestor na kultúru. Magistrát chce s ním aspoň sčasti zaplniť prázdne miesta, ktoré za uplynulé dve desaťročie vznikli zánikom či premenou niektorých mestských stánkov kultúry.
Radnica ešte pred niekoľkými rokmi slúžila výlučne Lesníckemu a drevárskemu múzeu (LDM) ako archív a depozitár a tiež ako objekt určený na výstavy a expozície. LDM však pred pár rokmi presmerovala všetky svoje aktivity do susedných, novozrekonštruovaných priestorov na Námestí SNP č. 35 a vlani z radnice definitívne odišlo. Mesto preto hľadalo jej nové spôsoby využitia.
"Objekt sme v našich materiáloch začali označovať ako stará radnica, aby si na tento pojem zvykla aj široká verejnosť," uviedla pre TASR vedúca oddelenia rozvoja na Mestskom úrade vo Zvolene Juliana Ištóková.
Podľa zamestnanca mestského referátu kultúry Róberta Vasila, na poschodí budovy by mala vzniknúť sála s pódiom pre malé javiskové formy a bábkové divadlo s kapacitou asi 120 miest. K výstavnej sále pribudnú ďalšie dve. Pôvodnému poslaniu bude slúžiť len sobášna sála, ktorá je už asi dva roky zriadená v ľavej časti objektu.
Na prízemí, kde je dnes Informačné centrum a tiež kancelárie mestského referátu kultúry, by mala vzniknúť stála expozícia, zložená z predmetov, ktoré sa našli pri vykopávkach na Pustom hrade. "V jednej z miestností by sme chceli založiť aj komunitné centrum pre činnosť občianskych združení, ktoré pracujú na území mesta," pripomenula Ištóková.
V súčasnosti sa v budove realizujú viaceré stavebné úpravy, ktoré majú jednotlivé miestnosti zútulniť a technicky dovybaviť. Od začiatku roku mesto na tieto práce vynaložilo už viac ako 14.200 eur. Šéfka odboru verí, že do budúcoročného rozpočtu sa podarí zakomponovať aj výdavky na obnovu exteriéru starej radnice.
Prvá zvolenská radnica stála v stredoveku v blízkosti kostola sv. Alžbety v severnej časti námestia. V roku 1882 ju ale asanovali.
Stará radnica, ktorá sa nachádza zhruba v strede námestia, slúžila už v tom čase ako miesto zasadnutí mestskej rady. Je to renesančný dvojpodlažný dom s priechodom s klasicisticky upravenou hlavnou fasádou.
V tomto dome sa v roku 1847 uskutočnilo pamätné zasadnutie, na ktorom bol Ľudovít Štúr zvolený za poslanca uhorského snemu. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa na fasáde.