OČOVÁ. Marcová povodeň, ktorá zasiahla aj chotár Očovej, bola posledným podnetom, aby sa obec začala uchádzať o podporu vlády na vybudovanie protipovodňových opatrení. O vládnu podporu požiadalo 830 obcí, no len dvesto z nich uspelo. Bola medzi nimi aj Očová.
Marcová povodeň
Povodne sužujú Očovú už dávnejšie. Ostatná povodeň ju zastihla v polovici marca tohto roku. „Voda zaplavila letisko, vyliala sa na polia pod letiskom, zaplavila štátnu cestu medzi Zvolenskou Slatinou a Zolnou, ktorá bola celá pod vodou. Zobrala pätku mosta pri futbalovom štadióne a vyústenie kanalizácie na jednej ulici. Dostala sa aj do dvorov niektorých rodinných domov,“ vypočítava škody starosta Jaroslav Dominik.
Očovú ohrozuje prívalová voda, ktorá pri výdatných dažďoch steká z neďalekého masívu Poľana. Časť z nej potom smeruje do Zolnej a Lieskovca a zvyšok do Zvolenskej Slatiny. Ak by ju dokázali protipovodňové opatrenia spomaliť a zadržať pri Očovej, ochránení by boli aj obyvatelia troch ďalších obcí.
Obec pri výbere uspela
O finančnú podporu na vybudovanie protipovodňových opatrení požiadala obec vládu. „Prihlásili sme sa do prvého realizačného projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu v povodí Slovenskej republiky pre rok 2011,“ hovorí starosta. Obec v rámci neho získala príspevok 90-tisíc eur, za ktorý by mala vybudovať malé drevené hrádze, ktoré by zadržali 30-tisíc metrov kubických prívalovej vody. „Presne toľko vody robí po dažďoch problém v našej obci,“ vysvetľuje Dominik.
Pri budovaní hrádzí samospráva zamestná 10 pracovníkov na aktivačných prácach. „Nemusia byť odborníci, aby dokázali postaviť drevené hrádze,“ poznamenáva starosta. Na mzdy týchto robotníkov im štát prostredníctvom úradu práce prispeje ďalšou sumou.
Protipovodňové hrádze
Bežnou praxou bolo doteraz odvádzať vodu z polí. Teraz prišla vláda s myšlienkou zadržať ju tam. Takéto nie klasické riešenie protipovodňových opatrení budú robiť aj v Očovej. „Hrádze budeme budovať asi tristo metrov za dedinou na lúkach a v suchých priekopách,“ vysvetľuje starosta Dominik. Tie budú mať za úlohu vodu spomaliť a zadržať. To čo cez hrádze nepretečie, malo by vsiaknuť do pôdy. „Takto voda zavlaží polia,“ dodáva.
Na otázku, kedy chcú začať s výstavbou, starosta povedal: „Keď dostaneme peniaze, tak na ďalší deň.“