ZVOLEN. Ľuďom bývajúcim vo zvolenskej časti Môťová už dochádza trpezlivosť. Na ich večný boj s hlukom upozornil na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanec Martin Kamenský, ktorý je zároveň predsedom komisie pre životné prostredie. „Posledné tri merania prekročili povolené limity, napriek tomu je to boj na dlhé trate," povedal.
Sedemnásť Môťovčanov, ktorí bývajú v tesnej blízkosti prevádzky, žiada opatrenia už od roku 2005. Vtedy sa okrem nadmerného hluku sťažovali aj na premnožené hlodavce.
Povolená hladina hluku v blízkosti obytnej zóny je cez deň 50, v noci 40 decibelov. Tie zberné suroviny podľa meraní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici prekročili. V roku 2006 tam namerali 85 decibelov, po prepočte na dĺžku pracovného času vyšla hodnota 65 decibelov. Merania iniciovali aj zberné suroviny. Súkromná spoločnosť, ktorá má na zisťovanie takýchto hodnôt oprávnenie, prekročenie nepotvrdila. Úrad verejného zdravotníctva, ktorý si tiež objednali zberné suroviny, áno.
Mesto ponúklo zberným surovinám tri náhradné lokality, sťahovanie odmietli. „Bola to lokalita na Bakovej jame, ktorá je pre nich nezaujímavá, prišli by o klientelu. Druhé dve boli v priemyselnej zóne pri Bučine, no keďže zriadenie zberného dvora nie je finančne lacnou záležitosťou, odmietli aj tie," povedal primátor Zvolena Miroslav Kusein.
Riaditeľ zberných surovín Ján Klibáni pre Echo noviny povedal, že firma už investovala do prevádzky vysoké náklady, takže sťahovanie bez prispenia mesta je pre nich prakticky nemožné. „Mesto im na sťahovanie prispieť nemôže, neumožňuje mu to zákon," skonštatoval Kusein.
Zberné suroviny podľa Kamenského vraj začali pracovať na opatreniach, ktorými limity hluku znížia pod povolenú úroveň. „Problém je, že aj keď nebudú prekračovať limity, ďalšie decibely vytvárajú autá aj neďaleká Bučina. Na to však nemáme legislatívne páky, pretože sa posudzujú jednotlivé prevádzky, nie komplexná hlučnosť. V dôsledku týchto medzier v zákone sa Môťovčania neznesiteľného hluku nezbavia, ich nehnuteľnosti pritom strácajú na hodnote," dodal Kamenský.
Zdá sa, že situácia je nateraz neriešiteľná. Primátor však prisľúbil: „Budeme hľadať východiská".