ZVOLEN. Brány približne troch tisícok múzeí v celej Európe ostanú 14. mája otvorené do neskorých hodín. V sobotu sa totiž koná Noci múzeí a galérií; spoločná kampaň múzejných pracovísk upozorňujúcej na potrebu ochrany a zveľadenia kultúrneho dedičstva. Podujatie, ktoré vzišlo z iniciatívy francúzskeho ministerstva kultúry, si získalo neobyčajnú popularitu vo väčšine európskych krajín Slovensko nevynímajúc.
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene patrí k skalným usporiadateľom Noci múzeí od samého začiatku akcie. Dramaturgiu „noci" ustálilo do takej podoby, aby v nej našli svoje typy priaznivci všetkých vekových skupín. Keďže rok 2011 je medzinárodným rokom lesov, napísali autori jej tohtoročný scenár „zeleným atramentom".
Večer sa začne programovým blokom pre deti. „Čakajú ich ukážky z poľovníckej kynológie, tvorivé dielne o živote v lese, či ukážky z nedávno vydanej knihy pre deti Matilda a čarovný strom nádeje. Knihu predstaví jej autorka, Zvolenčanka Zuzana Ozanová-Triznová," približuje program pracovníčka múzea Želmíra Šípková. Rozprávkou Ako sa Otesanček polepšil prispeje Bábkové divadlo Na rázcestí z Banskej Bystrice.
Pozvanie na „noc" patrí aj tým, čo majú radi duchaplné diskusie. V slovnom súboji pod názvom Les v umení – umenie v lese sa stretne významný odborník z oblasti lesníctva Vladimír Čaboun s popredným predstaviteľom zvolenského kultúrneho diania a dlhoročným riaditeľom železničiarskeho domu kultúry Mariánom Kološtom.
Záver večera iste ocenia mladí návštevníci múzea. Patriť bude známemu slovenskému pesničkárovi Martinovi Geišbergovi, ktorý uvedie svoj program Na Živo(t) – poézia v hudbe. „To všetko sa už tradične bude diať v príjemnej atmosfére podfarbenej osvetlením sviec, lámp a historických svietidiel. Noc múzeí bude po prvýkrát v zrekonštruovaných priestoroch múzea od 17. do 24. h.