ZVOLEN. Do Európskych solárnych dní, ktoré sa tento rok konajú prvé dva májové týždne prvýkrát aj na Slovensku, sa zapojí aj Mesto Zvolen v spolupráci s občianskym združením (OZ) Slatinka. Vďaka ich spoločnému projektu, ktorý finančne podporil Globálny environmentálny program, v Materskej škole Centrum na zvolenskom sídlisku Zlatý potoku inštalovali solárny systém na ohrev úžitkovej vody. Pripravujú aj osvetlenie areálu tejto škôlky a tiež verejných priestorov v niekdajšej obci Slatinka.
Ako informovala Martina Paulíková zo združenia Slatinka, aktivity Európskych solárnych dní budú vo Zvolene sústredené najmä na 2. mája práve v Materskej škole Centrum. Pre deti tam bude popoludní pripravené maľovanie, hry a kreslenie obrázkov na výstavu a tiež divadielko o˙obnoviteľných zdrojoch energie.
Dospelí sú pozvaní na obhliadku inštalovaného solárneho systému s˙odborným vysvetlením jeho fungovania od dodávateľa, k dispozícii budú mať aj informačné materiály. Materskú školu navštívia aj členovia mestskej komisie životného prostredia s poslancami za príslušnú mestskú časť.
Kresby detí, ako aj informácie o inštalovanom solárnom systéme v materskej škole a o solárnej energii vôbec budú od 13. mája vystavené vo vstupnej hale zvolenského mestského úradu.
Európske solárne dni vnikli v roku 2002 v Rakúsku pôvodne ako podujatie Deň slnka. Pozitívna odozva podporila organizátorov, aby rozšírili túto akciu do celoeurópskej kampane. Jej cieľom je prostredníctvom podujatí ako veľtrhy, dni otvorených dverí, návštevy solárnych inštalácií, preteky solárnych zariadení, prezentácie, debaty a podobne propagovať v Európe výrobu elektriny a tepla zo slnečného žiarenia.
V tomto roku je ako ich súčasť naplánovaných na prvé dva májové týždne viac ako 5 000 akcií v 17 krajinách na lokálnej, regionálnej i národnej úrovni. Na Slovensku sa má uskutočniť 50 akcií na zvyšovanie povedomia o solárnej energii - ako fotovoltaickej tak i solárnej termálnej.
Na Slovensku je podľa odhadov Európskej federácie solárneho termálneho priemyslu doteraz nainštalovaných okolo 123-tisíc štvorcových metrov solárnych kolektorov na ohrev vody, kým napríklad v Rakúsku je to okolo 3,9 milióna štvorcových metrov. Ku koncu minulého roka boli na Slovensku podľa cenových rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v prevádzke alebo tesne pred spustením prevádzky fotovoltaické elektrárne s výkonom spolu 144 megawattov.