ZVOLEN. Už od mája malo byť cestovné v MHD vyššie. Poslanci mali úpravy taríf schváliť na poslednom mestskom zastupiteľstve. Napokon o nich nerokovali, návrh z programu stiahli. Rastu cien sa však mesto nevyhne.
Do konca mája chce samospráva preveriť príčiny a opodstatnenosť zvýšených mesačných strát a d o konca júna vypracovať audit efektívnosti a účelnosti prevádzky liniek MHD v meste. Zisková však nie je podľa prednostu mestského úradu Stanislava Jalakšu ani jedna z dvadsiatich štyroch liniek. Náklady na MHD dosahujú ročne sumu zhruba 1,8 milióna eur, tržby 700-tisíc eur. Rozdiel prepravcovi, ktorým je SAD Zvolen, dopláca mesto.
„Máme linky, ktoré sú v ročnej strate viac ako 100-tisíc eur. Ekonomicky najsilnejšie dosahujú ročnú stratu 3- až 3,5-tisíc eur ročne," povedal. V roku 2010 predstavovala strata 820-tisíc eur. Jalakša upozornil na rastúce ceny za pohonné hmoty aj na zvýšenú DPH, ktoré stratu prehĺbia.
Od roku 2005 znížili linkám jazdy z takmer 2 miliónov na 1,1 milióna kilometrov ročne. „Podľa odborníkov je to už dolná hranica, na zníženie kilometrov nezostáva priestor."
Návrh počítal so zvýšením cestovného pri platbe s čipovou kartou z 0,03 eura na 0,18 eura pre seniorov nad 70 rokov a pre cestujúcich s preukazom ZŤP a ZŤP-S, čo predstavuje zvýšenie o 500 percent. Pri platbe v hotovosti mali platiť 20 centov namiesto súčasných 10 centov.
„Z celého množstva prepravovaných ľudí tvorí táto kategória zhruba 15,5 percenta, kým na tržbách MHD sa podieľajú len na úrovni 1,5 percenta. Náš návrh však nerieši len túto cieľovú skupinu," dodal Jalakša. Napríklad o päť centov oproti doterajším 40 centom by si priplatili pri platbe kartou dospelí a mládež nad 15 rokov. Pri platbe v hotovosti by platili rovnako ako doteraz 50 centov.
„Je predčasné hovoriť, akým spôsobom budú tarify upravené. Možnosti prerokujeme v odborných komisiách aj so SAD Zvolen. Návrh by mal byť známy koncom mája," konštatoval prednosta.
Nové tarify chce mesto predložiť poslancom na schválenie v júni, platiť by mali od júla. Pravdepodobne od septembra sa zmení aj cestovný poriadok.