Približne 120-tisíc kusov jahniat vyvezú pred Veľkou nocou slovenskí farmári na zahraničné trhy. Bude to takmer o štvrtinu viac ako vlani. „Tento rok je priaznivejšia aj cena, keď napríklad za jahňatá s váhou od desať do 16 kilogramov dostanú chovatelia 2,5 eura," povedal predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok.
Za jahňatá s váhou od 16 do 22 kilogramov je cena stanovená na 2,2 eura a za zvieratá do 25 kilogramov 2 eurá. Ceny sú tak asi o pätinu vyššie ako vlani.
Slovenské jahňatá tak odberateľom z Talianska, Grécka a Turecka sčasti nahradia výpadok z Rumunska a Bulharska, zapríčinený slintačkou. „Naše jahňatá majú u odberateľov povesť ako jedny z najkvalitnejších," dodal predseda. Najviac kamiónov už porazených zvierat vyexpedovali minulý týždeň, živé jahňatá odišli z krajiny ešte predtým.
Najväčšími slovenskými exportérmi „veľkonočných" jahniat sú Agrokombinát Sabinov a Agrofarma Červený Kameň.
Nie všetci však majú s vývozom jahniat na taliansky trh dobré skúsenosti. Napríklad Agrofarma Jaroslava Roziaka zo Zvolena spoluprácu ukončila pred dvanástimi rokmi. „Celá kultúra nákupu bola nechutná a nečestná," povedala Jana Roziaková.
„Nešetrná manipulácia s jahniatkami, kým ich vodič nahnal do prívesu kamióna, kde už boli natlačené desiatky ďalších. Keď už boli naložené, začal vyratúvať rôzne finančné zrážky, my sme sa pritom o naše jahnence stopercentne starali. Kým neboli v kamióne, nejednal. To, čo sme za ne dostali, nám vôbec nepokrylo náklady na ich zimný chov. Chceli sme si ich z kamióna vziať, ale z toho stáda, čo v ňom bolo, to už nešlo. Doslova sme ich ,venovali' priekupníkom, ktorí takto na Slovákoch zarábajú."
Štatistiky hovoria, že pri preprave uhynie jedno percento zvierat. Podľa výpočtov Slobody zvierat z roku 2003, keď na taliansky trh putovalo pred Veľkou nocou 800-tisíc jahniat, cestu neprežilo 8-tisíc. Z vyčerpania a hlavne z nedostatku vody. Prepravca už zrejme pri vyčíslení tržby počíta aj so stratou, niekto ju predsa musí zaplatiť.