ZVOLEN. Lesnícke dni, ktoré sa konali na Námestí SNP vo Zvolene, ponúkli návštevníkom viacero podujatí - zábavné súťaže, vystúpenia sokoliarov a kynológov, množstvo zaujímavostí a aj koncert Petra Cmoríka.
„Deti majú ľahkú úlohu. Musia namaľovať obrázok, ktorý istým spôsobom súvisí s lesom,“ vysvetľuje Rastislav Španka, pracovník Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Na obrovskom papieri pribúdali stromy, zvieratá, rastliny. Keď papier zaplnili, zrolovali ho a nahradili čistým. Veď na maľovanie čakali ďalšie desiatky detí. „Doteraz ich bolo okolo sto,“ povedal na poludnie Španka. Odmenou pre deti boli cukríky a aj pochvala od lesníckych odborníkov.
Skončia vo Vydrovskej doline
Piaty ročník Lesníckych dní, ktoré organizovalo Národné lesnícke centrum, bol súčasťou Medzinárodného roka lesov. Ten práve na rok 2011 vyhlásila Organizácia spojených národov. Lesnícke dni už tradične nadväzujú na tradíciu apríla ako Mesiaca lesov. Ponúkajú viacero podujatí pre verejnosť na celom Slovensku. Okrem Zvolena, centra lesníctva, sú hlavnými dejiskami ešte Bratislava, Poprad, Kežmarok a Košice. Tridsiateho apríla ich ukončí slávnostné otvorenie sezóny v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu.
Pokus o rekord
Deti, pretože im bola väčšina hier a atrakcií určená, museli použiť najmä svoje vedomosti. „Snažíme sa im zážitkovým spôsobom priblížiť les a zvieratá, ktoré v ňom žijú,“ predstavuje svoje stanovište Adrián Kliment.
Dvojica chlapcov medzitým riešila jednoduchú hru, v ktorej museli priradiť správny názov k obrázkom. Aj na tomto stanovišti čakala riešiteľov sladká odmena. Okrem zvierat museli, ak sa do hry dobrovoľne zapojili, určovať aj rôzne dreviny alebo potravu zvierat. Niektoré hry vyrobili pracovníci Národného lesníckeho centra, no využili aj dostupné hry z obchodov.
Vtáčie búdky
Klepkanie kladív sa ozývalo z miesta takmer na konci námestia. Dvaja odborníci obkolesení hlúčikmi detí zbíjali dokopy jednu búdku za druhou. Klince mizli v dreve rekordnou rýchlosťou. Odmenou bol šťastný výraz v tvárach malých majiteľov nových búdok, ktorí si ich z námestia odnášali domov. „Každý rok ich urobíme okolo 150 až 200 kusov a dnes už máme okolo stovky za sebou,“ hovorí František Lukáš z Odštepného závodu Lesov SR v Revúcej.
Jednoduchú vtáčiu búdku dokázal šikovný majster “zbúchať“ za nie viac ako päť minút. Možno by to urobil aj skôr, no časť práce si deti museli odpracovať samé, najmä tie staršie.
Fotoriport z podujatia nájdete TU.
„Nejde ani tak o samotnú búdku, chceme aby deti nadobudli vzťah k prírode. A keď si búdku aspoň čiastočne urobia sami, trochu sa vžijú do situácie,“ hovorí. Podľa neho aj napriek tomu, že zimné mesiace máme už dávno za sebou, je búdka pre vtáčiky stále dobrým prístreškom. „Veľa spevavcov práve teraz hniezdi a môžu búdku využiť,“ dodáva.
Vtáčia búdka mala šesť dielov, ktoré museli dať dokopy. Pomáhanie s pozbíjaním búdky nebolo pre lesníkov vždy príjemné. „Občas nám deti dali po prstoch, no to už patrí k tomu,“ dodáva František Lukáš s úsmevom. Na druhej strane, k žiadnemu zraneniu malého majstra nedošlo, a to bolo dôležitejšie.