ZVOLEN. Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene opustil herec Martin Kusenda. Po devätnástich mesiacoch angažmánu sa vrátil späť do Nemecka. Hovorí, nie kvôli peniazom, ale pre neúnosnú situáciu v divadle.
Dodáva tiež, „neodchádzam zo zvolenského divadla, odchádzam z inštitúcie, ktorá len nesie názov divadlo."
Ročné zmluvy
Dôvody výpovede zhrnie Kusenda do jednej vety. „Nevyhovuje mi a nemôžem s tým súhlasiť, akým smerom sa zvolenské divadlo uberá." Podotýka, ak sú problémy, má sa viesť o nich konštruktívny dialóg. „Umelecký súbor je rozpoltený a vrcholom všetkého je, že som z toho bol obvinený ja."
Kusendovi sa nepáči, že väčšina hercov má pracovné zmluvy len na určito a divadlo im ich každý rok obnovuje. Niektorým už desať aj pätnásť rokov.
„Vraj je to tak v každom divadle. Mám skúsenosti z piatich divadiel, takže môžem s istotou konštatovať: nie je. Tam, kde si herca vážia, uznávajú jeho prácu, nelimitujú ho časovo obmedzenou zmluvou."
Herec Martin Kusenda. FOTO: ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ
Na problém, hovorí, upozorňuje aj koncepcia rozvoja kultúry na roky 2006 – 2010 Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Píše sa v nej, že krátkodobé zmluvy hercov ohrozujú stabilitu repertoáru a diváci si nestihnú vytvoriť väzby na umeleckých zamestnancov. Vo zvolenskom divadle nemajú snahu tento fakt pochopiť. Argumentuje sa paragrafom, ktorý umožňuje, ale neprikazuje ročné zmluvy a, samozrejme, aj starým známym, že každý je nahraditeľný."
Cesta za divákom
Divadlo, pripomína Kusenda, má byť otvorené verejnosti. S poznámkou, „nielen naoko, pretože divadlo je v prvom rade herec a divák." Hovorí to v súvislosti s povodňami cez Vianoce v Neresnici.
„Povedal som vtedy, buďme akční. Deti sú v telocvični, poďme tam, čítajme im trebárs rozprávky. Nič z toho nebolo. Keď zasiahli povodne Pršu, najviac postihnutú obec v Banskobystrickom kraji, už písomne som navrhol - urobme predstavenie Poplach v hoteli Westminster 2 a výťažok venujme najviac postihnutej obci v našom kraji. Vraj by bolo cez prázdniny organizačne ťažké to zorganizovať. Kde je vôľa, tam je cesta. Tu, domnievam sa, nebola.
Písomne som bol vyzvaný, aby som sa zapojil do zbierky, ktorá bude vyhlásená v septembri na slávnostnom vyhlásení výsledkov diváckej ankety Motýľ. Keď som sa dopočul, že za celý slávnostný večer sa vyzbieralo 150 eur, sám som zo svojej výplaty poslal obci Prša 50 eur, a to nezarábam veľa. Čo k tomu viac dodať?"
Napriek znechuteniu Kusenda ďalšiu spoluprácu s divadlom nevylučuje. „Zvolen má výhodnú polohu, vďaka ktorej má šancu stať sa konečne hlavným mestom divadelníctva stredného Slovenska. Spojnicou medzi divadlami z východu a zo západu. Chcem preto veriť, že výberové konanie bude transparentné a že z neho vzíde najlepší kandidát, ktorý bude zapisovať toto divadlo hrubými písmenami do histórie. V niekoľkých menách vidím veľkú nádej."
V skratke
Martin Kusenda (33) prišiel do zvolenskej činohry v roku 2003, hneď po skončení VŠMU, keď vyhral konkurz na Hamleta. Poľský režisér Andrzej Rozhin si ho vybral spolu s Dušanom Cinkotom, s ktorým postavu alternovali. Po dvoch rokoch odišiel do Nemecka, kde hral so svetoznámym mímom Milanom Sládkom. Vrátil sa v septembri 2009.
Aktuálne účinkoval v piatich inscenáciách, do troch hľadá divadlo zaňho náhradníka. Na webovej stránke informovalo, že v rozprávke Snehulienka a sedem trpaslíkov bude princa hrať hosťujúci Mariána Andrísek, v komédii Čertice Kusendu nahradil režisér Michal Spišák.
Stále zostáva neobsadená úloha Phileasa Fogga v muzikáli Cesta okolo sveta za 80 dní a tiež jeho postavy ministra vlády Richarda Williho v komédii Poplach v hoteli Westminster 2 a Eduarda Heidenreicha v inscenácii Erós.
Na súkromnom zvolenskom konzervatóriu vyučoval herectvo a pantomímu. Objavil sa tiež v jednej epizóde v televíznom seriáli Dr. Ludsky.