BANSKÁ BYSTRICA / ZVOLEN. V Banskobystrickom kraji sa v 15. kalendárnom týždni výrazne zvýšila chorobnosť predovšetkým na chrípkové ochorenia (CHPO). Kým epidemiológovia evidujú približne 10-percentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO), v prípade CHPO zaznamenali takmer 60-percentný nárast chorých.
"Podobný trend bol aj v rovnakom období vlaňajška. Medziročné porovnanie však hovorí, že kým výskyt ARO v roku 2010 je porovnateľný so súčasným výskytom, výskyt chrípky je v týchto dňoch vyšší o viac ako 35 percent," povedala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.
Najvyššia chorobnosť na rôzne typy ARO je v okresoch Krupina, Veľký Krtíš, Revúca či Zvolen. CHPO sa v najvyššom počte vyskytuje opäť v okresoch Veľký Krtíš, Revúca, Lučenec, ale aj Žarnovica a Banská Štiavnica.
Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky sa skomplikovali zápalmi dutín, stredného ucha a pľúc.