Bučina zápasí s vysokou cenou dreva a elektriny

Avizovanú investíciu do ekologickej technológie Bučina DDD odsúva, nateraz si ju nemôže dovoliť.

(Zdroj: SITA)

ZVOLEN. Ministerstvo životného prostredia už vlani v decembri schválilo zámer Bučiny DDD Zvolen zdvojnásobiť výrobu drevotrieskových dosiek, no jeden z najväčších drevospracujúcich podnikov na Slovensku pripravovanú významnú investíciu zatiaľ odsúva na neurčito. S rozšírením výroby drevotrieskových dosiek avizoval podnik aj zníženie tuhých, plynných a pachových emisií zo sušiarne drevotriesky a hlukových emisií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok dreva

Konateľ spoločnosti Antonín Juříček hovorí, že o realizácii tohto investičného zámeru majiteľ ešte nerozhodol. „Dôvodom je súčasná kríza nedostatku dreva a rast cien ihličnatej vlákniny na Slovensku od januára 2010 o rekordných 65 percent. Za týmto dôvodom sú z môjho pohľadu tri príčiny: zníženie ťažby Lesov SR v tomto roku o 800 000 metrov kubických; diskriminačné zmluvy uzavreté s Lesmi SR, ktoré garantujú vybraným subjektom stále rovnaké množstvá dreva v kumulatívnej výške asi 1,9 miliónov metrov kubických, čo je 46 percent ročnej ťažby, medzi ktorými Bučina DDD nie je. Treťou príčinou je neprimeraná štátna podpora spaľovania drevnej biomasy na Slovensku (dlhodobé garancie odberu a vysokých výkupných cien, investičné stimuly),“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny ihličnatej vlákniny vzrástli za tri mesiace o rekordných šesťdesiatpäť percent.

Faktom podľa neho zostáva, že v celom drevospracujúcom reťazci pracuje zhruba 80 000 ľudí. „Čakáme, až si príslušné ministerstvá urobia analýzu, aká pridaná hodnota vzniká pri spaľovaní dreva a, naopak, pri jeho spracovaní v celom spracovateľskom reťazci, napríklad ekonomická či sociálna, a obmedzia dotácie len na energie zo „zelenej“ štiepky a recyklovaného dreva.

Pokles objednávok

Antonín Juříček

FOTO: SITA

Bučina DDD naďalej zápasí s poklesom objednávok. Tie im začiatkom roka 2009 klesli v dôsledku hospodárskej krízy o 25 percent. Situácia v predaji surových a laminovaných drevotrieskových dosiek sa nezmenila ani dnes, podnik má o asi 25 percent objednávok menej ako je jeho súčasná plná kapacita. Zmenil sa však dôvod.

SkryťVypnúť reklamu

„Drahé drevo a vysoká cena elektrickej energie na Slovensku sa prenáša do cien našich výrobkov, čo spôsobuje, že slovenskí výrobcovia nábytku strácajú konkurenčnú schopnosť v zahraničí. Obchodníci s nábytkom v Nemecku sa začínajú viac orientovať na dodávateľov nábytku z iných štátov.“

Kúpili pílu

Dostatok objednávok eviduje Bučina DDD vo výrobe lepeného dreva. Aby zaistili pre výrobu dostatok vstupných materiálov, teda hranolkov, kúpili pílu Less & Timber SK, s. r. o., v Lehote pod Vtáčnikom. Vo vlastníctve ju majú od 31. marca, pričom 95 percent produkcie píly sa bude spracovávať v Bučine DDD.

Na prelome rokov pre nedostatok dreva na Slovensku prerušil podnik výrobu na tri týždne, o minimálnych zásobách hovorí Juříček aj dnes. „K dnešnému dňu (4. apríla, pozn. red.) máme zásoby dreva asi na tri dni plnej výroby drevotrieskových dosák. Takýto stav minimálnych zásob dreva trval celý prvý štvrťrok.“

SkryťVypnúť reklamu

Juříček predepokladá, že situácia sa v druhom štvrťroku zlepší, pretože teplárne už nejdú na plný výkon. „Pomôcť nám môže aj skutočnosť, že náš sesterský závod v Jihlave, ktorý má dostatočné zásoby dreva, zníži nákup dreva na Slovensku a ponúkne dodávateľom možnosť dodávok do Zvolena. V Čechách sa v druhom kvartáli očakáva zvýšená ťažba vlákniny a drevo na Slovensku je pre nich už drahé.“

Nevyhli sa prepúšťaniu

Kríza s drevom a pokles objednávok sa odrazila aj na stave zamestnancov spoločnosti, v marci musela Bučina DDD prepustiť pätnástich pracovníkov.

„Je samozrejmé, že sa stále snažíme priebežne optimalizovať aj iné skupiny nákladov a medzi ne tiež patria náklady na zamestnancov. Keďže v Lehote pod Vtáčnikom sú v súčasnosti osobné náklady na zamestnancov nižšie zhruba o 15 percent, nemôžeme vylúčiť ani možnosť, že niektoré časti výroby lepeného dreva budú zo Zvolena presunuté do tejto píly. Všetko závisí od množstva objednávok a ceny dreva,“ hovorí Juříček a dodáva, že neustále hľadajú nové možnosti, ako minimalizovať celkové náklady z dôvodu vysokej ceny dreva a elektrickej energie na Slovensku.

Zníženie emisií

S rozšírením výroby súvisí aj investícia do ekologických zariadení na zníženie tuhých, plynných a pachových emisií zo sušiarne drevotriesky a hlukových emisií. Technológia, ktorú plánuje Bučina DDD nainštalovať vo Zvolene, je podľa konateľa spoločnosti v súčasnosti najmodernejšia dostupná technológia na svete. Vyvinula ju skupina Kronospan a po prvýkrát ju nainštalovala vo svojom závode v Jihlave v Čechách a následne v závode Kronospanu v rumunskom Sebeši.

„Aj v prípade zvýšenia výroby o 100 percent sa v týchto závodoch preukázal pokles emisií oproti súčasnému stavu, a to výpočtami, ale aj praktickým spôsobom na referenčnej technológii.“ Výsledky z oboch zrealizovaných projektov potvrdzujú, že po nainštalovaní technológie úplne zmizla takzvaná vlečka z komína, čo je odborný termín pre paru, pri vonkajšej teplote vyššej ako 10 stupňov Celzia.

Ak nebude podnik investovať do rozšírenia výroby drevotrieskových dosák, nebude ani investícia do ekologických zariadení.

Plánovaná technológia navyše zníži pachové emisie pod hranicu ľudského vnímania, to znamená o 90 percent oproti súčasnému stavu. Presvedčiť sa o tom mohli aj obyvatelia žijúci v blízkosti zvolenského drevospracujúceho závodu, ktorým Bučina DDD spolu so zvolenskou samosprávou urobili pred rokom exkurziu do závodu Kronospanu v Jihlave.

Investícia výroby technológie na mieru pre Bučinu DDD by podľa predbežných odhadov mala dosiahnuť 35 až 50 miliónov eur, z toho náklady na zníženie do ekologických zariadení 15 až 18 miliónov eur. Presný rozpočet konateľ spoločnosti zatiaľ nemá. Priniesť by mala aj približne 50 nových pracovných miest.

Inštalácia je podmienená rozšírením výroby

Inštalácia technológie však súvisí so zdvojnásobením výroby. Ak nebude podnik investovať do rozšírenia výroby drevotrieskových dosák, nebude ani investícia do ekologických zariadení. „Náklady spojené s touto investíciou sú návratné len v prípade, že sa zvýši výroba. V súčasnosti si Bučina DDD nemôže dovoliť nenávratnú investíciu,“ konštatuje Juříček.

Zároveň pripomína, že od prevzatia prevádzok v roku 2003 Bučina DDD znížila celkové emisie o viac ako 50 percent oproti predchádzajúcemu stavu a dlhodobo spĺňa všetky limity týkajúce sa životného prostredia, ktoré sú stanovené v slovenskej legislatíve a v rozhodnutiach Obvodného úradu životného prostredia vo Zvolene.

FOTO: JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 47 310
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 950
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 480
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 434
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 093
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 866
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 759
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 422
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 408
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 482
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 460
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 805
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 106
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 753
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 080
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 408
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 482
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 460
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 805
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 106
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 753
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 080
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu