ZVOLEN. Okresný súd vo Zvolene odsúdil v minulom roku 121 ľudí na trest povinnej práce. Namiesto basy vyfasovali v prevažnej miere lopaty a metly. Podľa rozsudku takmer všetci pracovali v prospech obce či mesta.
Zvolenská radnica za vyše roka a pol, podľa vyjadrenia vedúcej organizačného odboru Silvie Husárikovej, zamestnala tridsať odsúdených.
Čo hovorí zákon
Trest povinnej práce môže súd uložiť, ak s tým páchateľ súhlasí. Odpracovať si tak musí od 40 do 300 hodín. Na takýto trest ho môže súd odsúdiť za prečin, za ktorý je v zákone stanovené odňatie slobody maximálne na päť rokov.
Takto si basu môže odpracovať napríklad zlodej, rodič, ktorý zanedbáva povinnú výživu svojich detí, alebo odsúdený za útok na verejného činiteľa, za poškodzovanie cudzej veci, alebo za usmrtenie inej osoby.
Prácu pre odsúdených zabezpečujú prevažne mestské a obecné úrady. „Aj v prípade odsúdených Okresným súdom vo Zvolene väčšine z nich poskytla prácu samospráva miest a obcí v okresoch Zvolen, Krupina a Detva,“ konštatuje hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná.
Vo Zvolene pracovalo 30 odsúdených
Zvolenská radnica dodnes zamestnala tridsať odsúdených. „Mesto ich zamestnáva na rôznych postoch, podľa potreby,“ vysvetľuje Husáriková.
Pri zaraďovaní radnica zohľadňuje kvalifikáciu, no aj schopnosti a zručnosti odsúdených. „Napríklad robia pomocné práce v kuchyni, vypomáhajú pri administratívnych prácach v registratúrnom stredisku úradu, alebo pri zabezpečovaní čistoty a poriadku na verejných priestranstvách v meste,“ dodáva.
V súčasnej dobe pre mestský úrad pracuje jedenásť odsúdených na trest povinnej práce.
Pani Silviu napríklad odsúdil Okresný súd vo Zvolene za prečin krádeže na trest povinnej práce vo výmere 200 hodín. Pán Július si prácou odpykáva prácou pytliactvo. Pre Mestský úrad vo Zvolene musí odpracovať 100 hodín.
Odsúdení na povinnú prácu sú pod dozorom
Výkon trestu povinnej práce prináša, samozrejme, aj riziká. Je spätý s pomerne intenzívnym dozorom nad správaním sa odsúdeného.
Výkon tohto trestu vyžaduje prepojenie a vzájomnú spoluprácu niekoľkých subjektov a to súdu, ktorý trest ukladá, probačných a mediačných úradníkov, ktorí sú poverení zaistením výkonu trestu a organizáciou, v ktorej odsúdení prácu vykonávajú.
„Zákon hovorí, že ak odsúdený v čase výkonu trestu povinnej práce nevedie riadny život, alebo úmyselne nevykonal práce v určenom rozsahu či nesplnil uložené obmedzenia, súd premení trest povinnej práce, alebo jeho zvyšok, na trest odňatia slobody. Za každé dve hodiny nevykonanej práce nariadi jeden deň nepodmienečného trestu odňatia slobody a zároveň rozhodne o spôsobe výkonu tohto trestu,“ cituje literu zákona Nina Spurná.