ZVOLEN. Vodohospodári začali intenzívne pracovať na ochrane zvolenskej mestskej časti Neresnica pred povodňami. Ako potvrdil riaditeľ Správy povodia Hrona vo Zvolene Rudolf Sýkora, v súčasnosti s projektovou kanceláriou Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Bystrici znovu aktualizujú projekt.
Súčasne Obvodný úrad životného prostredia vo Zvolene skúma, či navrhované protipovodňové opatrenia budú podliehať posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.
Úpravu toku začnú robiť až v roku 2013
Povodne, ktoré najviac postihli Neresnicu počas vlaňajších vianočných sviatkov, na jar a v lete, opäť iniciovali myšlienku úpravy koryta rieky Neresnica. Vodohospodári oprašujú staré plány a robia prípravné práce na ich realizáciu.
Projekt zahŕňa úpravu obidvoch brehov toku na úseku dlhšom ako 2110 metrov. Naplánované je rozšírenie koryta, spevnenie brehov a vybudovanie novej vyššej hrádze. Náklady na stavbu majú dosiahnuť 730 270 eur, no zatiaľ nie je jasné, z akých zdrojov budú pochádzať. „Predpokladám, že pôjde o spolufinancovanie. Časť uhradíme z vlastných zdrojov a časť zo štátneho rozpočtu,“ ozrejmuje Rudolf Sýkora. Podľa neho stavať začnú v roku 2013 a práce ukončia začiatkom roku 2015.
Bariéry musia odolať storočnej vode
Výstavba protipovodňových bariér na Neresnici je zložitá. Na jej brehoch je na ne málo miesta. „Musíme postaviť také mohutné zábrany, aby odolali storočnej vode. V rieke je veľký prietok vody a projektanti sa do údolia nevedeli zmestiť,“ konštatuje Sýkora.
Rieka Neresnica pramení nad Pliešovcami a má asi 38 kilometrov. Z takéhoto veľkého spádového územia pri topení snehu každú jar na jej dolnom toku preteká toľko vody, že sa pravidelne vyleje z koryta. Raz sú záplavy menšie, inokedy väčšie. „Pri posledných záplavách pretieklo 50 až 60 metrov kubických vody za sekundu,“ podotýka riaditeľ.
Ľudia vlani bojovali s vodou z Neresnice. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Problémy s výkupom pozemkov
„Aktualizáciu projektu do konca tohto mesiaca ukončíme,“ hovorí Rudolf Sýkora. Skôr ako sa budú môcť vodohospodári pustiť do stavby, musia zabezpečiť posudky, povolenia a vyjadrenia a tiež vykúpiť pozemky pri potoku.
Práve na výkupe pozemkov stroskotali plány vodohospodárov v roku 1999. Už vtedy chceli potok Neresnica zregulovať. „Mesto nám vtedy chcelo pozemky predať za 16,60 eura za meter štvorcový. V iných mestách nám samosprávy odpredali pozemky za 0,33 eura alebo za symbolickú cenu,“ komentuje situáciu spred viac ako desiatich rokov riaditeľ spoločnosti.
Vedenie zvolenskej radnice po posledných záplavách prehodnotilo svoj postoj a prisľúbilo vodohospodárom, že cenu pozemkov opäť posúdi a bude v maximálnej miere ústretová.
Potok Neresnica je rizikový
Na Obvodnom úrade životného prostredia vo Zvolene v súčasnosti prebieha konanie, či navrhovaná stavba bude podliehať posudzovaniu vplyvov na životné prostredie. Prednosta úradu Ondrej Ďurčík pre ECHO povedal, že v priebehu apríla vydajú rozhodnutie, či sa táto investičná činnosť bude posudzovať. „V prípade, že sa posudzovať bude, úrad určí rozsah správy o hodnotení navrhovanej činnosti po prerokovaní s dotknutými subjektami,“ dodal.
Potok Neresnicu zaraďuje medzi rizikové aj návrh opatrení na ochranu pred povodňami, ktorý je súčasťou územného plánu Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa poradia naliehavosti je tu Neresnica zaradená na štvrté miesto v rámci kraja.
Vodohospodári začnú vypiľovať porast
Hoci Správa povodia Hrona začne s výstavbou protipovodňových opatrení až v roku 2013, už tohto roku chce začať s výrubom porastu na brehoch Neresnice. Vo verejnej súťaži vybrala firmu, ktorá to urobí.
„Firma pred mesiacom od zmluvy odstúpila, pretože v okolí toku sú sťažené podmienky. Vedie tu vysoké napätie a cesta. K brehom potoka je tak sťažený prístup. Preto budeme musieť vypísať nový konkurz a s vypiľovaním začať až na jeseň, po vegetačnom období,“ dodáva Sýkora.
Zaplavené bolo aj kúpalisko. FOTO: JÁN KROŠLÁK