KRUPINA. Osemnásť študentov z Francúzska, Belgicka, Španielska a Portugalska sa na sedem dní udomácnilo v rodinách krupinských gymnazistov. Spolu s deviatimi pedagógmi. Prišli na pozvanie tamojšieho Gymnázia A. Sládkoviča, ktoré so školami z týchto európskych krajín spolupracuje na projekte s názvom Urobme zo žiakov aktérov spravodlivejšieho sveta.
Koncepcia projektu Comenius, ktorý podporuje medzinárodnú spoluprácu škôl, je rozvrhnutá na dva roky. Krupinskí gymnazisti už v januári navštívili Portugalsko, v máji ich čaká Belgicko, v októbri Španielsko a v januári 2012 Francúzsko.
„Vychádzame z ústavného zákona UNESCO, ktorý hovorí, že vojny sa rodia v mysliach ľudí a teda tam musia vzniknúť aj myšlienky na ochranu mieru," hovorí koordinátorka projektu na krupinskom gymnáziu Miriam Kružliaková. Projekt prináša nové obzory, pretože je zameraný na rozmanitosť študentov a sociálny mix. Počas pobytu v Krupine prezentovali svoje práce na tému „výnimočná žena" s poukázaním na rovnosť pohlaví. Vyjadrovali sa aj k vzťahu žena a politika, žena a zamestnanie či žena a týranie.
Dorozumievacím jazykom projektu je angličtina a francúzština, čo slovenským študentom otvára možnosti rozšíriť si svoje jazykové schopnosti. Iné je hovoriť cudzím jazykom na hodine v škole, iné rozprávať sa s niekým zoči-voči. „Bol to pre nich veľký prínos, pretože nemajú veľa takýchto príležitostí," hovorí riaditeľ školy Ján Slosiarik.
Pre zahraničnú delegáciu pripravila škola bohatý program. Navštívili Zvolenský zámok, Pustý hrad, Bojnický zámok, dedinku Vlkolínec, historické centrum Banskej Bystrice či ojedinelú zbierku hračiek a bábok na hrade Modrý Kameň. Nevynechali ani pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Stará Hora v Sebechleboch s ochutnávkou tamojších špecialít, kde ich zaujali vínne pivnice.
Samozrejme, v programe mali aj prehliadku hostiteľského mesta, kde ich oslovili najmä podzemné chodby, ale aj fakty z histórie o upaľovaní bosoriek, v ktorom má Krupina neslávne prvenstvo.
Súčasťou programu bolo aj „stretnutie s tradíciami", na ktorom krupinskí študenti učili svojich kamarátov ozdobovať veľkonočné vajíčka, medovníky, ukázali im kumšt paličkovania a naučili ich základy ľudového tanca. „Jedinečný týždeň sme zavŕšili slávnostnou recepciou so špecialitami jednotlivých krajín a s dobrotami, ktoré pripravili rodičia našich žiakov," dodáva Slosiarik. „V sobotu nastalo lúčenie, ktoré sa v mnohých prípadoch nezaobišlo bez sĺz. Ale už o pár týždňov sa niektorí opäť stretnú v belgickom meste Mol."
Našim hosťom sa u nás, dodáva, páčilo. Odnášajú si veľa spomienok, niektorí pedagógovia napríklad aj v podobe fotografií v sebechlebských krojoch. A mládež poznatok, že Slovensko je krajina s priateľskými ľuďmi. Pred príchodom totiž nevedeli, čo tu môžu očakávať. „Vďaka" americkému hororovému filmu Hostel.
Jednotlivé tímy pripravili na záverečnú recepciu špeciality svojej krajiny.
Hosťujúci učitelia spolu s krupinskými pri túre na Pustý hrad.