ZVOLEN. Drevený artikulárny kostol v Hronseku neďaleko Banskej Bystrice začali stavať v roku 1725 v dobe, keď nebolo povolené budovať evanjelické chrámy. O jeho prehliadku sa zaujímajú turisti z celého sveta. Vyplýva to zo slov sprievodkyne po kostole Júlie Kollárovej. V roku 2008 bol areál dreveného artikulárneho kostola v Hronseku zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Habsburskí úradníci podľa Kollárovej povolili pre zvolenské okolie výstavbu dvoch takýchto kostolov. Na výstavbu chrámu však dali päť podmienok, a to, že musí byť postavený celý z dreva a bez použitia železných klincov, vchod nesmie mať do ulice. Má byť vybudovaný bez veže, tá sa nachádza neďaleko kostola. Podmienkou tiež bolo, že musí byť postavený do roka.
Do kostola v Hronseku sa chodili modliť veriaci až od Brezna či Detvy. Panie z kaštieľov zvykli sedávať za zasklenou lavicou. Druhý kostol, ktorý mohol byť postavený, vznikol v Ostrej Lúke, počas druhej svetovej vojny však zhorel.
Kostol má pôdorys kríža, 30 okien, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Vo vnútri je 1100 miest na sedenie. FOTO: SITA
V kostole v Hronseku sa nachádzajú prvky škandinávskej architektúry, navrhol ho istý námorník. Je 23 metrov dlhý, 18 metrov široký. Vysoký je osem metrov. Jeho klenba vyzerá ako otočená loď a stavaný je do tvaru kríža. Na jeho vybudovanie použili drevo z červeného smreka a duba a v roku 1726 ich napustili včelím voskom.
Chrám má 1100 miest na sedenie, "je to spravené na spôsob amfiteátra". Kdekoľvek sa teda jeho návštevník posadí, vidí na kazateľnicu a oltár. "V interiéri chrámu sa nachádza šesť obrazov, ktoré sa podľa sviatkov vkladajú do oltára. Sú to napríklad maľby adventu, Vianoc či ukrižovania Ježiša Krista. Aký sviatok je, taký obraz sa vloží do oltára," povedala sprievodkyňa.
Obrazy boli namaľované na plátno v roku 1771. Prehliadku chrámu absolvovali návštevníci z mnohých krajín, napríklad mnísi z Tibetu, turisti z Nórska, Japonska či Portugalska. Uskutočňujú sa tu aj koncerty, doplnila Kollárová.
Svadba mladého páru v kostole na archívnej fotografii z 11. júna 2005. Stĺpy sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov (na fotografii uprostred tiahnúci sa zľava doprava) je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu, ktorý je symbolom slovanského povedomia. FOTO: SITA