OČOVÁ. Pri Očovej horel les. Hasili ho nielen profesionáli, ale aj dobrovoľní hasiči a obyvatelia obce. S plameňmi bojovala takmer štyridsiatka ľudí.
Horelo 5 hektárov lesa
Plamene vyšľahli v mladom lesnom poraste v miestnej časti Píla. Na požiarisko vyrazilo desať zvolenských hasičov a dobrovoľní hasiči z obce. Miestny rozhlas vyzval aj obyvateľov Očovej, aby prišli hasiť a zobrali si so sebou lopaty.
„Horelo 5 hektárov lesa. Plamene šľahali do 1,5-metrovej výšky,“ informovala hovorkyňa krajského hasičského zboru v Banskej Bystrici Bibiana Bendíková. Požiar sa podarilo zdolať až po takmer štyroch hodinách.
„Škoda bola predbežne vyčíslená na 3300 eur,“ dodala Bendíková. K príčine sa nevedela vyjadriť, no pripustila, že mohlo ísť o vypaľovanie trávy.
Vypaľovanie je zakázané
Každoročne na jar zasahujú hasiči pri požiaroch lesov a trávnatých plôch, ktoré vzniknú pri vypaľovaní suchách porastov. Podľa informácií hovorkyne hasičov v tomto roku už pri vypaľovaní zasahovali hasiči v rámci Banskobystrického kraja 223-krát. „Pri týchto požiaroch sa jeden človek zranil a škody dosiahli 9600 eur,“ konkretizovala.
Vypaľovanie trávy nie je povolené a hrozí zaň pokuta. Ak sa od horiacej trávy chytí les, pokuta neobíde ani bežného človeka. Maximálna sankcia za používanie ohňa na otvorenom priestranstve alebo pri vypaľovaní suchých porastov je 333 eur. Právnické osoby môžu zaplatiť až 17-tisíc. Vypaľovať trávu je možné napríklad v záhrade, čo je považované za kontrolované spaľovanie.
Rok 2008
Aj napriek vysokým pokutám majú každý rok hasiči plné ruky práce. Napríklad v roku 2008 uhasili v regióne 289 požiarov, z nich 88 mali na svedomí vypaľovači trávy. Tento spôsob úpravy pozemku využívajú najčastejšie v okrese Detva, kde hasiči museli v spomínanom období zasahovať 41-krát a škody sa vyšplhali na 3620 eur. Vo zvolenskom hasili 32 a v krupinskom 15 takýchto požiarov. Aj pri nich škody dosiahli viac ako 3320 eur.