ZVOLEN. V druhej polovici marca sa začalo s vypínaním analógových televíznych vysielačov. Doteraz sa prechody z analógu na digitál týkali len menších vysielačov, ktoré boli vypnuté na jeseň. Analógové vysielanie sa škrtá aj vo viacerých obciach v okresoch Zvolen, Detva a Krupina.
Prechod na DVB-T sa dotkne všetkých, čo prijímajú televízny signál cez klasickú televíznu anténu. Netýka sa tých, čo prijímajú signál cez satelit, majú káblovú televíziu alebo prijímajú televízny signál cez telekomunikačné siete.
DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je európsky systém, určený na pozemské digitálne televízne vysielanie. Pri tomto type vysielania sa televízne programy spracúvajú a prenášajú k divákom v digitálnej forme. Ide o podobné spracovanie, aké sa používa vo výpočtovej technike, na internete či pri CD alebo DVD nosičoch.
Pokrytie digitálom Keďže obce nedisponujú káblovými rozvodmi, digitálny príjem cez anténu môže byť problematický. Niektoré lokality nebudú dokonca digitálnym terestriálnym vysielaním pokryté vôbec, v nich si budú musieť ľudia zvoliť iný spôsob príjmu. Ako upozornila TASR, napriek tomu, že televízni vysielatelia majú vytypované lokality, kde by prechod na DVB-T mal či nemal byť plynulý, všetko sa ukáže až v praxi.
Z rozpisu Towercomu Vysielač Štúrovo – Modrý Vrch (v pokrytí vysielača je časť okresu Krupina): Spustenie verejnoprávneho multiplexu (48. kanál), ukončenie vysielania prechodového multiplexu (21. kanál) z tejto lokality. Vysielanie DVB-T na 21. kanáli môže byť naďalej dostupné z vysielača Nitra - Zobor. Ak ho divák nezachytí, nebude môcť prijímať TV JOJ a Markízu. Vysielač Lučenec - Blatný vrch (v pokrytí vysielača je časť okresu Detva): druhý multiplex (60. kanál) a verejnoprávny multiplex (33. kanál) DVB-T. Vysielač Modrý Kameň - Španí laz (v pokrytí vysielača je časť okresu Krupina): Ukončenie analógového vysielania STV1 (60. kanál), STV2 (21. kanál).
Podnet v súvislosti s prechodom na digitálne vysielanie sme dostali z Bacúrova. Ján Krnáč, ktorý má problém s príjmom, nás požiadal o zverejnenie mapy s najbližšími vysielačmi. Od spoločnosti Towercomu, ktorá prevádzkuje digitálne vysielanie na Slovensku, sme mapku nezískali. Marketingový manažér spoločnosti Michal Šuran nás odkázal na webovú stránku Towercomu, kde je v sekcii domácnosti odkaz na mapku s pokrytím digitálneho terestriálneho vysielania.
Poslal nám aj screen shot (obrázok mapky). „Na ňom vidieť, že Bacúrov je v bledomodrom (dobrom) pokrytí už teraz. Ľudia v obci môžu prijímať primárne z vysielača Banská Bystrica všetky tri multiplexy; komerčný multiplex má už okrajové pokrytie. Určite odporúčame použiť smerovú vonkajšiu anténu, napr. typ Yagi, a nasmerovanú na príjem vo vertikálnej polohe," konštatoval. „Ak majú diváci problém svojpomocne si nasmerovať anténu, môžu využiť služby predajcov s anténovou technikou. Ich zoznam tiež nájdu na našej webstránke v sekcii domácnosti," dodal. V nej sú aj „užitočné rady divákom".
Príjem DVB-T v tejto oblasti bude doplnený o ďalšiu možnosť, tou bude vysielač Banská Štiavnica – Sitno, ktorý začne vysielať druhý a verejnoprávny multiplex koncom mája. „Vo väčšine prípadov však problém spočíva v použití nevhodnej antény s malým ziskom, keďže táto oblasť má dobré pokrytie," upozornil Šuran.
Spoločné antény Prechod na digitálne vysielanie pocítili aj ľudia v mestách, najmä dôchodcovia v bytových domoch, ktorým zmena siahla viac do vrecka. Mnohí televíziu sledovali cez spoločnú televíznu anténu (STA), ktoré tiež odchádzajú do zabudnutia, spoločenstvá vlastníkov bytov preto odporúčali prechod na káblovú televíziu. Viacerým dôchodcom sa to nepáčilo.
„Za spoločnú televíznu anténu som platila vtedajších 40 korún mesačne, za káblovku 120 korún. Platíme raz štvrťročne 11,94 eur," posťažovala sa 72-ročná Mária Kusá zo Zvolena. Väčší počet televíznych staníc nebol pre ňu podstatný, postačovala jej základná ponuka; dôležitejšia pre ňu bola finančná otázka.
Digitalizácia v skratke Analógové vysielanie má podľa zákona skončiť do konca roku 2012. Prechod na digitálne vysielanie v marci sa dotýka obcí: Babiná, Bacúrov, Budča, Detva, Detvianska Huta, Devičie, Dobrá Niva, Domaníky, Drážovce, Drienovo, Dubové, Dúbravy, Hontianske Nemce, Hontianske Tesáre, Horné Mladonice, Horný Badín, Hriňová, Jalšovík, Klokoč, Kováčová, Kriváň, Krupina, Ladzany, Látky, Lešť (vojenský obvod), Lieskovec, Očová, Podkriváň, Podzámčok, Sebechleby, Senohrad, Sielnica, Sliač, Stožok, Súdovce, Tŕnie, Trpín, Turová, Uňatín, Veľká Lúka, Vígľaš, Zvolen, Zvolenská Slatina. V harmonograme na apríl obce regiónu nefigurujú. Sieť vysielačov druhého a verejnoprávneho digitálneho multiplexu doplnil 23. marca vysielač Lučenec - Blatný vrch. Oblasť Podpoľania bude posilnená o vysielač Detva, ktorý bude najneskôr od 5. apríla 2011 vysielať druhý aj verejnoprávny multiplex DVB-T. Dočasné vysielanie prvého multiplexu DVB-T z vysielača Malá stráž (Zvolen) už Towercom ukončil. „Išlo len o dočasné vysielanie, pretože merania v teréne preukázali dostatočné pokrytie signálom DVB-T inými vysielačmi," povedal Michal Šuran. DVB-T vysielanie pre oblasť Zvolena a okolia je možné naďalej prijímať z vysielača Banská Bystrica - Laskomer (65. kanál, vertikálna polarizácia). Počíta s príjmom na vonkajšiu smerovú anténu. Pre obyvateľov Zvolena, ktorí prijímali signál DVB-T z dočasného vysielača, to znamená pootočiť existujúcu anténu na príjem signálu vertikálnej polarizácie alebo si zakúpiť anténu a nahradiť ňou interiérovú. Všetci, ktorí sledujú televíziu cez anténu, by po prechode na DVB-T mali otočiť svoju anténu z horizontálnej do vertikálnej polohy a nasmerovať na správny vysielač a nastaviť aj televízor. Samozrejme, podmienkou príjmu je mať DVB-T televízor alebo set-top-box, inak budú mať namiesto signálu len zrnenie. Na nákup techniky v súvislosti s prechodom na digitálne vysielanie prispeje ľuďom v hmotnej núdzi ministerstvo dopravy, výška jednorazového príspevku je dvadsať eur. Tlačivá so žiadosťou, ako vyplýva z informácií na štátnom informačnom portáli www.digimedia.sk, má ministerstvo na svojej internetovej stránke www. mindop.sk. K dispozícii sú aj na úradoch práce a na poštách. Lehota na požiadanie o príspevok uplynie 31. augusta 2011.