ZVOLEN. Oklamaní a možno ešte stále nahnevaní. Tak sa cítia ľudia, ktorí v minulosti dodávali dobytok a ošípané zvolenskému mäsokombinátu. Bývalý štátny podnik ostal dlžný takmer tisícke dodávateľov. Prešiel privatizáciou, následným konkurzom a ľudia sa peňazí dodnes nedočkali.
Keď pred dvoma rokmi nakrútil redaktor Slovenskej televízie Ivan Brada reportáž o mäsokombináte, viacerí sa potešili, že sa o kauze bude aspoň hovoriť. Dokonca príspevok už aj ohlásili v upútavkach. Keď ale prišiel čas odvysielania relácie, televízia si to rozmyslela. Príspevok neodvysielala. Ľudí to sklamalo, všetkým bolo jasné, že zasiahla čiasi ruka.
Prišli mu to vysvetliť
Stanislav Halama
FOTO: MILAN SUJA
„Čakal som na tú reláciu, potom som si myslel, že som ju prespal. Neskôr som pochopil, že to stiahli z vysielania," hovorí 59-ročný Stanislav Halama, jeden z poškodených gazdov. Tešil sa aj preto, lebo sám bol aktérom v reportáži.
Prečo ju televízia neodvysielala, to mu prišiel vysvetliť sám šéf redakcie publicistiky Oto Nittmann. Osobne, aj s kameramanom, aj keď na prvý pohľad nemali žiadnu snahu niečo nakrúcať. Stretli sa na dvore bývalého rodičovského domu pána Halamu v Turovej. Od vedúceho sa dozvedel, že príspevok televízia neodvysielala, pretože „bol zle urobený".
Nahrávka na internete
O niekoľko dní sa celý rozhovor z dvora objavil na internete, na známom You Tube. Rozhovor urobený tajne, natočený z kamery len tak položenej na lavici, zaberajúcim sediaceho Stanislava Halamu. „Volal som Nittmannovi, on mi odpovedal, že na internet nič nedával a že mu to musel niekto ukradnúť," vysvetľuje Stanislav Halama.
Príspevok na You Tube sa stále dá pozrieť. Ide vlastne o tri príspevky. Človek si môže vyhľadať aj pôvodnú reportáž o mäsokombináte, ktorú televízia nikdy neodvysielala. Môže si urobiť obraz o dobe, krajine, pomeroch, ktoré budú vyvolávať údiv aj o desiatky rokov. Divoké roky deväťdesiate.
Stanislav Halama v tajnej nahrávke uľavil svojej duši, vôbec si nedával servítku pred ústa. Tak ako si nespokojný človek, sklamaný z diania v tomto štáte, občas potrebuje uľaviť. Netušil, že slová, ktoré povedal na svojom dvore, niekto dá k dispozícii prakticky celému svetu.
„Nadával som tam aj na komunistov, viacerí ľudia mi to vytýkali. V tej dobe som podnikal a cítil som, že sa na mňa viacerí začali pozerať inak," dodáva. Ako živnostník stratil viacerých zákazníkov. V súčasnosti má už živnosť pozastavenú, je na invalidnom dôchodku. Nechcená popularita ho poškodila a preto sa obrátil na súd. Žaluje nielen televíziu, ale aj Ota Nittmanna. Žiada ospravedlnenie aj finančnú náhradu.
Nielenže tri kravy, ktoré kedysi odovzdal mäsokombinátu, nikdy neboli zo strany podniku zaplatené, navyše ho oklamú aj tí, na ktorých profesionalitu sa spoliehal – novinári. „Ako si to vôbec mohli dovoliť nahrávať ma tajne. Veď už do brány prišli so zapnutou kamerou, to sú eštebácke metódy," dodáva.
Súd pokračuje
Ešte pred podaním žaloby sa Stanislav Halama STV sťažoval. STV mu písomne odpovedala (doklady nám dal k dispozícii, pozn. red.), že nikto nikdy nevydal pokyn alebo príkaz na tajné nahrávanie. A televízia ani jeho rozhovor nešírila. „Pokyn nikto nedal. A prečo ho potom vytvorili?" pýta sa Halama. Slovenská televízia sa bráni aj tým, že podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže. A taktiež porušenia autorského práva. „Dali to na súd, no až po niekoľkých mesiacoch. Prečo nekonali hneď, keď vedeli, že im to niekto ukradol a dal na internet?"
Na prvom pojednávaní 13. decembra sa televízia ešte chcela mimosúdne dohodnúť. Potom sa odmlčala, svoje mohli urobiť aj posledné zmeny a spájanie s rozhlasom. Ďalšie pojednávanie bude na Okresnom súde vo Zvolene v máji.
Ak súd uzná, že k porušeniu práv Stanislava Halamu skutočne došlo a odklepne mu aj finančné odškodnenie, bude prvým z viac ako deväťsto poškodených, ktorému sa peniaze za tri kravy vrátia. Aj keď okľukou – cez televíziu a teda z vreciek daňových poplatníkov.