ZVOLEN. Asi 50 vtákov sa chytilo do sietí, ktoré včera podvečer a dnes ráno roztiahli prírodovedci z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene v tamojšom arboréte Borová hora. Odborníci vtáky hneď po okrúžkovaní vypustili do voľnej prírody. Zvolenskí ekológovia takto každoročne 1. apríla približujú verejnosti život a krásu operencov.
"Zaregistrovali sme celkom 12 druhov vtákov," povedal pracovník ústavu Anton Krištín. Medzi nimi bolo niekoľko sýkoriek, piniek, červienok a drozdov, ale aj druhy, ktoré po minulé roky v takomto čase ešte v meste neregistrovali. "V sieti sme našli napríklad penicu černohlavú a vrchárku modrú, ktoré k nám prileteli zo stredomorských letovísk o pár dní skôr ako inokedy."
Krúžkovanie vtákov vzniklo pred viac ako 110 rokmi. Prírodovedec Otto Hermann žijúci v Brezne ešte v časoch Rakúsko-Uhorska založil túto tradíciu, ktorá sa zachovala dodnes.
Ekológovia takto označujú druhy a jedince vtákov. "Na našom krúžku je číslo s nápisom Slovakia. Krúžkovanie slúži odborníkom na to, aby sa dozvedeli, kde v zime vták hniezdil, koľko sa dožil, či kam letel," priblížil Krištín.
Na Borovej hore takto napríklad v minulosti na Deň vtákov odchytili červienku, ktorú krátko predtým označili ornitológovia v talianskej Bologni.
Znalec života vtákov Anton Krištín približuje študentom osemročného gymnázia jednotlivé druhy vtákov, ktoré ráno chytili do sietí. FOTO: TASR
Arborétum Borová hora sa rozkladá na 50 hektároch. Žije tam asi 125 druhov vtákov, z čoho dve tretiny na mieste aj hniezdi. Ústav ekológie lesa SAV robí aprílové odchyty vtákov už 16 rokov. Určené sú najmä mládeži, žiakom základných a stredných škôl, ale aj ostatným so záujmom o prírodu.
"Práve toto jarné obdobie je v prírode najzaujímavejšie," podotkol odborník. Je to čas, keď sa rozvíja príroda, rodí sa nový život. Vtáky začínajú hniezdiť, prilietajú sťahovavé druhy. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny v apríli.
Pozoruhodný je podľa Krištína fakt, že viaceré druhy vtákov sa ešte pred niekoľkými rokmi pri prvoaprílových pozorovaniach v tejto časti krajiny vôbec nevyskytovali. Ich prílet je zrejme vplyvom globálneho otepľovania stále skorší.
V súčasnosti, keď klesá početnosť mnohých druhov vtákov, organizátori chcú aj takýmito aktivitami upozorniť na význam vtáctva a na možnosti jeho ochrany. Účastníci sa pri odbornom výklade dozvedia aj to, ako bežní ľudia môžu prispieť k ochrane vtáčích druhov.