DETVA. Po racionalizácii sociálnych zariadení v Banskobystrickom samosprávnom kraji prichádza na rad školstvo. Na aprílovom zasadnutí krajského poslaneckého zboru by už mali poslanci schváliť koncepciu, ktorá školstvo zreorganizuje.
Rady škôl rozhodli rôzne
V Podpoľaní sa už dlhšie diskutuje o zlúčení Gymnázia v Detve a Spojenej školy v Detve. Tento návrh vyvolal búrlivú diskusiu najmä v radoch rodičov, ktorých deti navštevujú Gymnázium. Minulý utorok sa Rady oboch škôl stretli s poslancami a vedením odboru vzdelávania Úradu BBSK. Kým Rada školy pri detvianskom Gymnáziu vo svojom uznesení rezolútne odmietla zlúčenie oboch škôl, hodinu po tomto rozhodnutí Rada školy v Spojenej škole, naopak, zlúčenie škôl podporila.
„Niektorí ľudia sa obávajú zlúčenia škôl z hľadiska straty určitého kreditu, značky a taktiež kvality vyučovacieho procesu. V minulosti práve lýceá a gymnáziá patrili ku vzdelávacej špičke. Na druhej strane je tu pohľad ekonomický, ktorým sa pozerá aj vyšší územný celok,“ povedal poslanec samosprávneho kraja Roman Malatinec a zdôraznil: „Ešte nič nie je rozhodnuté.“ Podľa neho VUC-ka deklaruje, že vzdelávací systém zostane v Gymnáziu zachovaný, len bude pod jedným názvom so súčasnou Spojenou školou. Študent by mal gymnaziálne vzdelanie o tento štatút by Gymnázium v Detve spojením škôl neprišlo.
Poslanci rozhodnú
Stretnutie s Radou školy v detvianskom Gymnáziu bolo emotívne. Niektorí rodičia sa vyjadrili, že ak sa školy spoja, dajú svoje deti na iné gymnáziá v kraji. Emócie zatiaľ prevládajú. „Možno sa urobila chyba v komunikácii s občanmi. Malo sa ísť zospodu, od ľudí,“ skonštatoval Roman Malatinec. Ekonomika rodičov nemá prečo zaujímať, pre krajskú samosprávu je ale práve ekonomika dôležitá.
Poslanci sú v ťažkom postavení. Na jednej strane majú hájiť záujmy občanov – svojich voličov, na strane druhej musia v sebe nájsť dostatok zodpovednosti a dozerať na rozpočet samosprávneho kraja.
Optimalizáciou škôl v kraji sa ušetrí viac ako milión eur. A to je dosť peňazí.
„Spojená škola je euroškolou a v získavaní projektov patrí k najlepším. Jej učebne by mohli využívať na štúdium aj gymnazisti. Pritom obe školy sú prakticky vedľa seba,“ dodáva Roman Malatinec.
Spojená škola má v súčasnosti dve zložky – Obchodnú akadémiu a Strednú odbornú školu a vyučuje viac ako tristo žiakov, Gymnázium približne o stovku menej.
Lepšia je jedna silná škola
„Geografická krivka klesá, prichádza menej žiakov. Keď som nastupoval do funkcie v roku 2004 tak v regióne končilo na trinástich základných školách okolo 550 deviatakov. Dnes je ich o dve stovky menej,“ hovorí Ján Melich, riaditeľ Spojenej školy v Detve. Konkurencia škôl je podľa neho veľká, veľké a silné školy berú žiakov a majú pre nich vytvorené aj lepšie podmienky na štúdium. Kým tie menšie ledva pokryjú základný chod školy – energie a platy. „Lepšia jedna a silná škola, ako dve stredné školy v meste s malým počtom žiakov,“ dopĺňa riaditeľ. Malú Detvu by časom roztrhali silnejšie školy z Lučenca a Zvolena.
Ušetrí sa tridsaťtisíc eur
Spojením stredných škôl v Detve by sa malo ušetriť asi 30-tisíc eur do roka. Personálne obsadenie škôl by sa po zlúčení nemalo veľmi zmeniť. Okrem toho, že namiesto dvoch riaditeľov bude iba jeden. „Niektorí ľudia odchádzajú do dôchodku, preto bude nutné iba minimálne prepúšťanie,“ dodáva Melich.
Pokúšali sme sa získať bližšie informácie z Úradu BBSK, no nepochodili sme. „Rokovania o otázkach racionalizácie školských zariadení v Banskobystrickom samosprávnom kraji nie sú ešte ukončené. O konečnej verzii budeme verejnosť informovať predtým, ako bude o nej rokovať Zastupiteľstvo BBSK,“ odpísala na naše otázky Iveta Kureková z Oddelia styku s verejnosťou Úradu BBSK.
A slová poslanca Malatinca o chybe v komunikácii s občanmi dostali konkrétnejšiu podobu.
Ešte väčšiu diskusiu vyvoláva racionalizácia školských zariadení vo Zvolene. Pri nej sa ráta s presunutím Spojenej strednej školy (bývalá poľnohospodárska škola) zo súčasných priestorov na Lieskovskej ceste na Podborovú.