S príspevkami, ktorým sa novinári venujú zásadným témam hýbucimi dnes Európskou úniou či činnosti európskych inštitúcií sa môžu prihlásiť do štvrtého ročníka súťaže o Cenu Európskeho parlamentu za žurnalistiku 2011. Ocenenie sa každoročne udeľuje novinárom, ktorí sprostredkovali informácie o kľúčových záležitostiach na európskej úrovni alebo prispeli k lepšiemu pochopeniu fungovania inštitúcii Európskej únie a jej politík.
Cena sa udeľuje v štyroch kategóriách - tlač, rozhlas, televízia a internet. Prihlásiť možno príspevok, ktorý bol publikovaný alebo vysielaný medzi 1. aprílom 2010 a 31. marcom 2011. Konečný termín pre podanie prihlášok je 31. marec 2011.
„Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci alebo novinárske tímy v maximálnom počte päť členov," ozrejmila tlačová tajomníčka Informačnej kancelárie na Slovensku Európskeho parlamentu Ivana Janíková Stavrovská. Prihlásené príspevky musia byť publikované alebo odvysielané v jednom z oficiálnych jazykov Európskej únie.
„Víťazov z jednotlivých členských krajín vyberú národné poroty. Po národnom kole bude nasledovať celoeurópske kolo, v ktorom o konečných víťazoch v každej z menovaných kategórií rozhodne porota vedená podpredsedom Európskeho parlamentu. Víťaza každej kategórie odmenia sumou 5000 eur, cenu budú odovzdávať v októbri. Prihlášky a podrobnejšie informácie sú zverejnené na stránke eppj.eu/view/sk/introduction.html," dodala.
Vlaňajší víťazi
Witold Szabłowski z poľského denníka Gazeta Wyborcza sa stal víťazom v kategórii "tlač", za jeho článok nazvaný "More dnes vyplaví dve telá". Dojímavým spôsobom v ňom opisuje problematiku nelegálnej imigrácie smerujúcej do EÚ. Porota označila článok za "plný informácií, živý a autentický".
Kajsa Norell a Nuri Kino zo švédskeho rádia Sveriges Radio Ekot vyhrali cenu v kategórii "rozhlas", za ich reportáž o finančnej pomoci EÚ určenej Turecku, ktorú uskutočnili na tureckom vidieku aj v Ankare. Ako táto investigatívna reportáž preukázala, fondy EÚ určené tureckým farmárom na miestnej úrovni sa k nim nie vždy dostávajú. Podľa poroty ide o "vynikajúcu investigatívnu prácu" so "správnou dĺžkou a načasovaním".
Zsolt Németh z MTV Hungary sa stal víťazom v kategórii "televízia" za jeho program nazvaný "Eufória". Program vysvetľuje históriu EÚ spôsobom určeným ľuďom menej znalým v problematike EÚ a mladej generácii. Porota ocenila vysokú kvalitu spomínaného programu a jeho obrazotvornosť, ktorá podľa nich programom venovaným problematike EÚ často chýba. Tento maďarský program je podľa poroty "atraktívny, zábavný a zároveň náučný".
James Clive-Matthews z Veľkej Británie zvíťazil v kategórii "internet" za jeho blogový článok "EUtópia - Aké percento zákonov pochádza z EÚ?". Porota uviedla, že pán Clive-Matthews vykonal "mimoriadnu výskumnú prácu", pričom jeho dielo je "zrozumiteľné, presvedčivé a poukazuje na zmysel autora pre humor". Jeho článok tiež označili za "plný informácií a zaujímavý". Autor, ktorý je jedným z mála blogerov vážne sa venujúcich témam súvisiacim s EÚ, vykonal podľa porotcov serióznu štatistickú a komparatívnu prácu.
Autor: moj