ZVOLEN. Zvolenská nemocnica nahlásila na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva výskyt svrabu na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny.
Informáciu potvrdila hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá spravuje nemocnicu, Andrea Beňová. „Na toto oddelenie bola prijatá pacientka, ktorá bola predpokladaným zdrojom nákazy," povedala hovorkyňa a dodala, že zamestnancom a pacientom, ktorí prišli s touto ženou do kontaktu, nasadili preventívnu liečbu.
Prenáša sa dotykom
Svrab je parazitárne kožné ochorenie, ktoré spôsobuje roztoč zákožka svrabová. Inkubačná doba je 3 až 6 týždňov a ochorenie sa prejavuje hlavne svrbením a vyrážkami. Prenáša sa dotykom, ale aj pri požičiavaní osobnej bielizne. Nakaziť sa môže aj človek, ktorý si ľahne do tej istej postele, v ktorej pred ním ležal chorý a nebola vymenená posteľná bielizeň.
Epidemiológ Peter Reinhardt z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene potvrdil, že úrad každoročne registruje hlásenia o výskyte svrabu, hlavne v zime a na jar. „Svrab sa častejšie vyskytuje u ľudí s nižším hygienickým štandardom, hlavne u starších. Keď ochorenie prejde do epidémie, tak sú zasiahnuté aj sociálne a zdravotnícke ústavy, hlavne psychiatrie a geriatrické oddelenia. Takisto sa môže vyskytnúť v školách, hlavne v internátoch," dodáva Reinhardt.
Liečba svrabu
Podľa slov epidemiológa liečba je jednoduchá. Pacient si telo natrie napríklad sírnou pastou a po 5 hodinách si ju zmyje. U pacientov so silnými chrastami sa musí liečebný postup opakovať častejšie, niekedy aj niekoľko týždňov. Hoci pri úspešnej liečbe sa svrbenie zväčša zjemní už po dvoch dňoch. „Pacient si musí posteľnú a osobnú bielizeň vyvariť. Varením, praním a žehlením sa zákožka svrabová ničí," upozorňuje.