Drevokov vyvinul kotol s využitím viacerých médií

Do jedného vykurovacieho telesa sústredili solárnu energiu, energiu teplovodných krbov a elektrickú energiu s využitím nočného prúdu.

KRUPINA. Až 40-percentné úspory na energii dosahuje akumulačný kotol od spoločnosti Drevokov Krupina, ktorý v týchto dňoch získal cenu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Krištáľový Merkúr 2010 za inovácie v kategórii produktových inovácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kotol od jesene 2010 predstavili jeho tvorcovia už na niekoľkých výstavách, naposledy v Nitre. "Hneď po jeho uvedení na trh, sme získali objednávky na asi desať kusov a len od začiatku tohto roku evidujeme požiadavky na ďalších pätnásť kotlov," povedal TASR konateľ firmy Vladimír Kušnier. Za krátky čas sa objednávky vyšplhali na viac ako 50 kusov, pričom už asi 20 kotlov je aj nainštalovaných.

SkryťVypnúť reklamu

Na vývoji kotla pracovali niekoľko rokov. Len samotná certifikácia výrobku trvala celý rok. "Skúsili sme to zosúladiť tak, aby sme začali využívať aj ďalšie zdroje energie v elektroakumulačnom kúrení," priblížil princíp kotla Kušnier.

Do jedného vykurovacieho telesa sústredili solárnu energiu, energiu teplovodných krbov a elektrickú energiu s využitím nočného prúdu. "Elektroakumulačný krb sa nám v noci nabíja a cez deň sa využíva jeho tepelná kapacita," pokračuje zástupca firmy.

Cez deň sa kotol dobíja buď slnečnou energiou, alebo z krbu, alebo sa využíva lacnejšia energia dodávateľa elektriny v časoch mimo hlavný odber. Navyše, Stredoslovenská energetika, s ktorou pri uvádzaní kotlov na trh spolupracovali, vytvorila pre nové telesá špeciálnu tarifu.

SkryťVypnúť reklamu

Úspechy, ktoré s kotlom za pár mesiacov dosiahli, sú pre firmu podnetom pre ďalší rozvoj. Krupinskú prevádzku chcú rozšíriť a časom zamestnať aj viac ľudí, ako je doterajších 15.

Spoločnosť Drevokov vznikla v roku 1998 v bývalých priestoroch Strojno-traktorovej stanice. Spočiatku boli zameraní na výrobu a montáž nízkoenergetických domov. Montovali ich najmä v zahraničí. K vývoju úsporných kotlov sa dostali postupne, na základe požiadaviek odberateľov, pre ktorých dodávali domy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu