ZVOLEN. Život a osud nemeckého dievčaťa židovského pôvodu Anny Frankovej, ktorá je autorkou najznámejšieho vojnového denníka, približuje výstava, ktorú sprístupnili v Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene. Má netradičnú formu prezentácie; výstavou sprevádzajú dvanásti gymnazisti.
Výstava Odkaz dejín dnešku zachytáva dvojročné ukrývanie sa rodiny Frankovcov v čase vojny. Obrazovú dokumentáciu dopĺňa projekcia dokumentárneho filmu Krátky život Anny Frankovej a Spielbergovho filmu Schindlerov zoznam.
„Nie je to len príbeh o vojnovom období. Vypovedá aj o silnom priateľstve, odvahe a nádeji," hovorí Jana Hradská z Nadácie Milana Šimečku. „Výstava zároveň ponúka témy, ktoré sú aktuálne aj po skončení vojny. Dáva priestor na otázky diskriminácie, predsudkov a prenasledovania menšín. Pre obsahovú šírku sa dá využiť nielen v rámci dejepisu, ale aj občianskej či etickej výchovy alebo literatúry." Príbeh Anny Frankovej spolu s premietanými filmami urobia boju proti neonacizmu a pravicovému extrémizmu nepochybne väčšiu službu než desiatky hodín dejepisných faktov.
Denník sa stal podkladom pre medzinárodný vzdelávací projekt, ktorý vytvorili v Dome Anny Frankovej v holandskom Amsterdame, kde sa jej rodina skrývala. Výstavu prvýkrát sprístupnili vo Viedni v roku 1996, odvtedy putuje po svete. Na Slovensku ju zastrešuje Nadácia Milana Šimečku s Múzeom SNP v Banskej Bystrici. Zvolenské gymnázium, kde zostane do 11. marca, je jej tridsiatou šiestou zastávkou.
Autor: moj