LADZANY. O tom, že celá dedina dokáže priložiť ruku k dielu a prispieť tak k vydarenému dňu, presvedčili obyvatelia Ladzian. Deň plný tradícií a dobrého jedla sa začal fašiangovým sprievodom, o ktorý sa postarala mládež v krojoch a maskách. Spev sa niesol celou dedinou, v každom dome boli vyzvŕtaní všetci v dosahu.
Takýto sprievod je v dedine novinkou; ak aj bol v minulosti, postupom času sa naň zabudlo a prestal sa praktizovať. Obnovenie tradície fašiangového sprievodu potešilo nielen starších, ale aj mladšie generácie, objavili sa dokonca aj slzy dojatia. „Je pekné, keď sa zachovávajú tradície. Sme malá dedinka, ale mládež je naozaj schopná," vyhlásila unisono skupinka starších obyvateľov.
Štedrosť Ladzancov bola prekvapivo veľká. Mládež mala plný vozík tradičných dobrôt, ktoré neskôr poslúžili ako občerstvenie na zábave v kultúrnom dome.
Kým sprievod obchádzal dedinu, v kultúrnom dome sa od skorých ranných hodín pracovalo. Konal sa tam prvý ročník obecnej zabíjačky. „Nič také u nás ešte nebolo, preto aj ja sám mám isté veľké očakávania. Chcel by som, aby sa zabíjačka konala každoročne, aby sa z toho stala pekná tradícia," skonštatoval starosta obce Miloš Čmela. Všetky tradičné zabíjačkové jedlá ľudia počas verejnej ochutnávky pochvaľovali. Klobásy, slanina, pečené rebierka; zjedlo sa naozaj všetko.
Pracovalo sa od skorého rána. FOTO: AUTORKA
Deň sa tancom a spevom nielen začal, ale aj skončil. Po hostine nasledovala zábava v kultúrnom dome, ako inak, na ľudovú nôtu, kde sa obyvatelia Ladzian aj okolitých dedín zabávali až do rána.
Fašiangy sú časom zábav
Fašiangy sa začali deň po Troch kráľoch a končia sa Popolcovou alebo tzv. škaredou stredou, ktorá bude 9. marca. Je to obdobie charakteristické rôznymi obchôdzkami, ktoré mali privolať jar magickými spôsobmi. Počas fašiangov sa robili priadky, páračky a bol čas aj na svadby.
ILUSTRAČNÉ FOTO: JÁN KROŠLÁK
Iný nádych získali fašiangy po prijatí kresťanstva. To, čo z nich ako fragment zostalo, boli obchôdzky v maskách. Dnes to berieme ako zábavu, ale v minulosti mali masky rituálny význam. Čím bola maska strašidelnejšia, tým mala väčšiu moc a ľudia verili, že démoni a zlí duchovia sa vyplašia a nebudú ich obťažovať.
Fašiangové obchôdzky, zábavy a veselice vrcholili poslednými tromi dňami, „ostatkami", a fašiangy sa končili v utorok polnocou pred Popolcovou stredou. Zábava vrcholila na spoločnej veselici v krčme, kde sa z naturálií zozbieraných po celej dedine vystrojila hostina spojená s bujarou tancovačkou a o polnoci sa pochovávala basa.
Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane, ktoré vo voľnom preklade znamená posledný nápoj. Toto slovo symbolizovalo, že po ňom nastáva 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa v minulosti bral veľmi vážne. Práve preto mali byť posledné fašiangové dni, „ostatky", dňami bujarej zábavy.
(TASR)
Autor: Andrea Janovská