ZVOLEN. Kým na Slovensku podľa hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva Gabriela Šimka už prepukla chrípková epidémia, povedal to v piatok v STV, v našom regióne je situácia zatiaľ priaznivá.
Chorobnosť na Slovensku dosiahla minulý týždeň 2712 pacientov na 100-tisíc obyvateľov. V okresoch Zvolen, Detva a Krupina sú tieto čísla výrazne nižšie.
Najviac sú chorí dvadsať- až päťdesiatdeväťroční
„Vo Zvolenskom okrese sme v uplynulom týždni zaznamenali 1180 chrípkových ochorení na 100-tisíc obyvateľov, v Krupinskom 1480 a v Detvianskom 1490," konštatoval vedúci epidemiologického oddelenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene Peter Reinhardt.
V okrese Zvolen má akútne respiračné ochorenie 647 ľudí, v Krupine 356, v Detve 485. Vo všetkých troch okresoch je najviac chorých vo vekovej skupine 20- až 59-ročných. Fakt, že niektorí pred práceneschopnosťou uprednostnia dovolenku, vplyv na štatistiku nemá. „Každého, kto príde do ambulancie s infekciou dýchacích ciest, nám lekári nahlásia," povedal Reinhardt.
Ešte môže zaútočiť
Chrípkové ochorenia si vynútili mimoriadne týždenné prázdniny v Špeciálnej základnej škole v Detve, kde ochorelo 57 percent školákov. Škola bude zatvorená do 11. februára.
Hoci je výskyt chrípkových ochorení v regióne nízky, chrípka ešte môže zaútočiť. „Závisí to od počasia. Ak bude vlhko, situácia sa môže zmeniť," dodal Reinhardt.
Keďže od budúceho týždňa sú školské prázdniny, odborníci očakávajú, že sa šírenie nákazy zníži. Podceňovať by sme nemali preventívne opatrenia, čiže dostatočnú osobnú hygienu, pohyb a väčšie porcie ovocia, zeleniny a rýb, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov.
Odborníci odporúčajú aj časté a krátke vetranie bytov, ale aj školských či firemných zariadení.
Chrípku treba brať vážne
Na bežnú chrípku zomiera ročne asi pol milióna ľudí. Chrípka môže byť veľmi ťažkým až smrteľným ochorením. Podobne ako herpetické vírusy, ktoré nám znepríjemňujú život pľuzgiermi na perách, ale vo výnimočných prípadoch vedia vyvolať smrteľný zápal mozgu či pečene, tvrdí prof. Fedor Čiampor, bývalý riaditeľ Virologického ústavu SAV, ktorý sa na túto tému vyjadril TASR.
„Aj chrípka môže spôsobiť napríklad ťažký zápal srdcového svalu či mozgu. Chrípka nemusí byť len pár dní s teplotou, kašľom, bolesťami svalov. Našťastie, väčšinou má taký priebeh. Chrípka však výrazne zvyšuje citlivosť našich slizníc na dýchacích cestách na bakteriálne infekcie, takže často po slabej chrípke môže prísť ťažký zápal pľúc. Chrípku treba brať vážne," dodal lekár. Pokúsil sa vysvetliť aj možné komplikácie po očkovaní.
„Každý človek je jedinečný. Niekto po uštipnutí včelou zareaguje mierne, niekto vyvinie ťažkú anafylaktickú reakciu, ktorá bez rýchlej pomoci končí úmrtím. Nemôžeme preto zlikvidovať všetky včely, ktoré prinášajú viac užitočných hodnôt ako niekoľko ťažkých reakcií, ktoré usmrcujú," konštatoval.
„S očkovacími látkami je to podobne. Nemáme už detskú obrnu ani pravé kiahne, ktoré si vždy vyžiadali životy ľudí. Nemôžeme zatracovať očkovanie miliónov ľudí, ktoré ich chráni pred ochorením, len preto, že v prírode sú jedinci, ktorí po očkovaní majú ťažké reakcie, prípadne im podľahnú. Patrí to k jedinečnosti a variabilite v prírode."
(moj)