ZVOLEN. Nielen tradičné podujatia, ktoré už odborná a laická verejnosť pozná z minulých rokov, ale ja množstvo nových zaujímavých akcií prinesie program tohtoročného Medzinárodného roku lesov, ktorý na Slovensku odštartoval v januári. Medzi také bude patriť napríklad veľký letný open air koncert Košickej filharmónie na Muráni.
Sériu podujatí v rámci Medzinárodného roka lesov pripravujú viaceré slovenské lesnícke inštitúcie. Hlavným koordinátorom je Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene.
"Zámerom podujatí je zvýšiť informovanosť verejnosti o význame, vplyvoch a úžitkoch lesov pre spoločnosť. Medzinárodný rok lesov je možnosťou pripomenúť všetky rozhodujúce úžitky, ktoré obyvateľstvu tejto krajiny aj vďaka práci lesníkov les poskytuje," povedal generálny riaditeľ NLC Igor Morong.
Oficiálne otvorenie Medzinárodného roka lesov 2011 sa uskutočnilo práve v týchto dňoch v sídle OSN v New Yorku počas stretnutia na vysokej úrovni 9. zasadnutia Fóra OSN o lesoch.
Akcie na Slovensku sa uskutočnia na celoslovenskej i regionálnej úrovni. V jednotlivých mesiacoch bude dominovať jedna hlavná komunikačná téma. Celú kampaň tematicky odštartovala už v januári problematika prepojenia lesa s históriou ľudstva. V nasledujúcich mesiacoch budú témy zamerané napríklad na les a jeho produkty, význam lesov pre rozvoj vidieka, ochranu pôdy a prírody a tiež na les a rekreáciu, kultúru či spoločnosť.
Medzinárodný rok lesov otvorila na Slovensku v januári pietna spomienka v Banskej Bystrici pri príležitosti 170. výročia úmrtia Jozefa Dekréta Matejovie. Na politikov sa bude pozornosť koncentrovať počas plánovanej dlhodobej výstavy o lesoch a lesníctve v Národnej rade SR, ktorú otvoria na jar.
Kľúčovým podujatím bude 5. ročník Lesníckych dní, ktoré sa tento rok z dôvodu veľkonočných sviatkov začnú o týždeň skôr a ukončia sa tradične otvorením sezóny Lesníckeho skanzenu v Čiernom Balogu.
Ďalšou významnou aktivitou určenou verejnosti bude 10. ročník Dňa stromu, ktorý sa bude konať 9. júla vo Vydrovskej doline. Toto podujatie sa vďaka bohatému programu a neustále sa zvyšujúcemu počtu stanovíšť postupne stáva najznámejším podujatím lesníkov.
Podľa Moronga dôraz sa však kladie aj na podujatia, ktoré sa pripravujú v regiónoch. V múzeu vo Sv. Antone v týchto dňoch otvorili výstavu Les pre ľudí - ľudia pre les. O pár dní na ňu nadviaže vernisáž výstavy Etudy z dreva XII, ktorá sa bude konať v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Ďalšími výstavami vo zvolenskom múzeu budú Tradičné drevospracujúce remeslá - historické východiská, súčasné podoby a perspektívy uplatnenia vo vidieckom priestore s otvorením v októbri a lesnícka časť s názvom Smrečiny.
Zaujímavosťou bude aj prezentácia zmien využívania kúpeľov a liečebných ozdravovní v Tatrách po veternej kalamite v roku 2004.