OČOVÁ. Domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov, zriadené obcami po 1. júli 2002 majú problém. Banskobystrický samosprávny kraj ich financovanie na rok 2011 nezaradil do svojho rozpočtu a ministerstvo financií v súčasnosti financuje len obecné zariadenia, ktoré vznikli do 30. júna 2002.
„V roku 2010 si vláda uvedomila chybu v legislatíve a schválila poukázanie finančných prostriedkov obciam na zariadenia založené po 1. júli 2002. Po prvýkrát v histórii fungovania obecných zariadení na Slovensku mali všetky obecné sociálne zariadenia rovnakú východiskovú pozíciu vo svojom financovaní. Žiaľ história sa opakuje a po roku si štát a VÚC prehadzuje financovanie obecných zariadení ako horúci zemiak. Na Slovensku je približne štyridsaťpäť obecných zariadení, ktorých financovanie nie je doriešené,“ povedal Miroslav Feješ, riaditeľ očovského Domova seniorov Dolinka.
V Banskobystrickom samosprávnom kraji sa táto situácia týka dvanástich sociálnych zariadení a ich vedúci pracovníci sa stretli v Očovej na konferencii, ktorej cieľom bolo nielen upozorniť na tento stav, ale aj načrtnúť ďalšie kroky. Obyvatelia domovov sociálnych služieb alebo zariadení pre seniorov si zo svojho hradia iba časť ekonomicky oprávnených nákladov na lôžko, na zvyšok by podľa zákona mali prispievať zriaďovatelia – teda obce. Po roku 2002 sa na dofinancovaní týchto domovov podieľali aj vyššie územné celky, nový zákon o sociálnych službách túto ťarchu preniesol už na obce. „Je to nespravodlivé, pretože klientov máme aj z iných obcí. Z nášho rozpočtu v podstate dotujeme cudzích občanov,“ povedal na stretnutí starosta obce Strelníky Ján Majer.
Domov seniorov Dolinka v Očovej vznikol v máji 2008, teda dávno po decentralizácii. „V našom zariadení sú ekonomicky oprávnené náklady na lôžko od 538 – do 600 eur, priemerná úhrada od klientov je pritom 280 eur. Rozdiel by podľa tohto mala zaplatiť obec,“ vysvetlil Miroslav Feješ. Starosta Očovej Jaroslav Dominik túto možnosť zhodnotil stručne: „Obec na to nemá peniaze.“
Spoločné vyhlásenie z konferencie adresovali vedeniu samosprávneho kraja, ministerstvu, poslancom NR SR a ZMOS-u. Ten by mal pripraviť podanie na Ústavný súd Slovenskej republiky, pretože súčasná právna norma je podľa účastníkov konferencie diskriminačná.