Korytárky majú asi pätnásťpercentnú nezamestnanosť. Do aktivačných prác sa pritom zapája iba päť ľudí.
KORYTÁRKY. Prvý deň vo funkcii začal služobnou cestou. Projekt zberného dvora na separovaný zber, ktorý rozbehol ešte predchodca súčasného starostu, si vyžadoval nákup techniky a doplnkov.
Napriek tomu, že o novom starostovi obce rozhodlo iba jedenásť hlasov naviac, celé odovzdanie úradu prebehlo v úplnom poriadku, bez emócií. „Môj predchodca mi odovzdal všetku dokumentáciu k rozpracovaným projektom, takže nezačíname od nuly ale plynulo pokračujeme ďalej. Nie je to tak, ako by si niekto myslel, že si starý starosta zoberie projekty zo sebou. Napokon, robí sa to v prvom rade pre obec a nie pre starostov,“ hovorí nový starosta Korytárok Ľubomír Straka.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou

Starosta Korytárok Ľubomír Straka. FOTO: MILAN SUJA
Projekty
Trinásť projektov má rozbehnutých obec Korytárky, z nich päť by malo začať ešte v tomto roku. „Viaceré projekty musíme spolufinancovať aj my, pretože sme nedostali toľko peňazí, koľko by sme potrebovali. Takým je napríklad projekt rekonštrukcie kultúrneho domu, kde sa počíta so zateplením, výmenou okien a opravou strechy. Tam si budeme musieť zobrať úver, na druhej strane je to pre obec výhodné, pretože dosť vysokú sumu získame práve z eurofondov,“ vysvetľuje starosta. Taká šanca, ako teraz, sa už nemusí opakovať. Podobné je to aj v ďalšom projekte na separovaný zber. Ťažkosti robí iba výber lokality. „Bolo to robené veľmi narýchlo a dotknutí obyvatelia sú nespokojní. Dostatočne sa im nevysvetlilo, čo to vlastne zberný dvor je. Tam sa nebude zvážať komunálny odpad, čiže nepôjde o žiadne smetisko. Práve naopak, pôjde o kultivovaný a udržiavaný zberný dvor, kde budú len niektoré komodity ako plasty, papier a kov. A ešte malé kompostovisko, toho sa ale tiež netreba báť,“ dodáva. Prínosom projektu je už aj spomínaná technika, ktorú môžu nakúpiť a ktorá zatiaľ obci chýbala. Hodnota projektu je 265-tisíc eur, z tejto sumy musí zaplatiť obec päť percent.
Idú na rozpočtové provizórium
V akom stave sú Korytárky? Nový starosta si pri tejto otázke povzdychol a odpoveďou vôbec neprekvapil: „Finančná situácia je zlá.“ Rovnako odpovedá väčšina starostov obcí, ktorým kríza poriadne priškrtila rozpočty. Peniaze majú iba na najnutnejšie veci. Obec zatiaľ nemá schválený rozpočet, ide na rozpočtové provizórium.
Korytárky majú asi pätnásťpercentnú nezamestnanosť. „Samého ma to prekvapilo, pretože ľudí v hmotnej núdzi, ktorí sa zapájajú do aktivačných prác je iba päť. Niektorí tiež absolútne stratili pracovné návyky a im už nechýba ani aktivačný príspevok,“ vysvetľuje starosta. Podľa neho je nevýhodou obce, že nemá takmer žiadnu väčšiu firmu. „Okrem opravy poľnohospodárskych strojov tu nie je takmer nič. Preto je aj mojim cieľom vytvoriť priestor, nechcem hovoriť o priemyselnej zóne, ktorý by sme v budúcnosti mohli ponúknuť investorom,“ zamýšľa sa starosta.
V minulosti mala obec ponuku na asfaltovú obaľovačku drte či na spracovanie plastových odpadov. Obe obyvatelia v petícii odmietli a investor od svojho zámeru odstúpil. Nepotreboval riešiť konflikty.
Richtár mladých
Najväčší problém vidí starosta v chýbajúcej komunikácii s obyvateľmi. Ani mladá a stredná generácia sa podľa Ľ. Straku do života obce veľmi nezapája. Trestná činnosť, drogy, nie sú ani v Korytárkach neznámym pojmom. Jedným z pripravovaných projektov mal byť aj kamerový systém, ktorým by monitorovali niektoré časti obce. Nový starosta ale riešenie v kamerách nevidí: „Kamerový systém mladým nepomôže. Mojim cieľom nie je mladých neustále sledovať. Mladým chcem dať priestor, myslím teraz nejakú miestnosť, ktorú by využívali, no zároveň by za ňu boli aj zodpovední.“ Pohráva sa tiež s myšlienkou zorganizovať medzi mladými voľby akéhosi lídra alebo mládeneckého richtára, ktorý by bol pravou rukou starostu vo vzťahu k mladým.