KRIVÁŇ. Imrich Paľko sa k starostovskej stoličke dopracoval až na tretí pokus. Bolela najmä prvá prehra, kedy ho od miesta prvého muža obce delilo iba deväť voličských hlasov.
Nasledujúce voľby sa rozdiel síce prehĺbil, no po ďalších štyroch rokoch sa do volebného boja pustil znova. Tentoraz úspešne.
Prepúšťaniu sa nevyhnú
Nie všetci z deviatich súčasných poslancov pracovali v zastupiteľstve v minulom volebnom období.
„Mojou predstavou je, aby pri každej komisii zastupiteľstva pracovali okrem poslancov aj niektorí obyvatelia obce,“ hovorí Imrich Paľko. „Aby ľudia vedeli, čo sa v obci deje, aby potom všetko nezvaľovali iba na poslancov.“ Podľa neho nie je situácia obce práve lichotivá. Peniaze, ktoré prídu z podielových daní, sa spotrebujú iba na samotný chod obce, na ďalší rozvoj už neostáva takmer nič. Obec bude musieť hľadať rezervy, kde sa len dá a nevyhne sa ani nepopulárnym opatreniam.
„Je to tak, budeme musieť aj prepúšťať,“ dodáva po niekoľkých hodinách strávených v úrade starosta. V minulosti podnikal, posledne bol zamestnaný ako majster výroby v mliekárňach.
Imrich Paľko si do kresla starostu sadol na tretí pokus. FOTO: MILAN SUJA
Pozemky
Veľkou záťažou je školstvo. Škole pomáha obec aj nad rámec rozpočtu, no väčším investíciám a čerpaniu prostriedkov z eurofondov bránia nevysporiadané pozemky pod školou. Tie majú viacero vlastníkov a dohoda o odkúpení pozemkov je stále v nedohľadne aj pre vysoké finančné požiadavky niektorých vlastníkov pozemkov.
Rovnako nevysporiadané sú aj pozemky pod cestami. To sú najväčšie úlohy pre najbližšie obdobie, aj keď ich bude značne limitovať hrúbka obecnej peňaženky. „Najväčším trápením obce, vzhľadom k čerpaniu peňazí z eurofondov, sú práve školské pozemky,“ priznáva Paľko.
Už v prvý deň dal preto preveriť doklady, ktoré má obec k pozemkom. „V minulosti tieto pozemky štát buď od vlastníkov odkúpil za ním stanovenú cenu alebo im dal iné pozemky. Na listy vlastníctva to ale nezapísali. O všetkom bude zrejme rozhodovať až súd. Ak nám súd nedá za pravdu, budeme ich musieť odkúpiť,“ vysvetľuje.
Obec podľa starostu prišla takto o veľa peňazí, pretože havarijný stav v škole musí plátať zo svojho rozpočtu. Vlani napríklad išlo na opravu strechy 34-tisíc eur. To boli všetky peniaze, ktoré mala ešte obec k dispozícii.
Na vysporiadanie ciest a školských pozemkov jedno volebné obdobie nestačí a nový starosta Kriváňa to dobre vie. A preto ani nič podobné nesľubuje.
Ďalším problémom, ktorý bude musieť riešiť, je havarijný stav kanalizácie v dolnej časti obce, ktorá pri vytrvalejších dažďoch nestačí a voda vytápa viac ako desiatku domov. „Kanalizáciu tu robili na dve etapy. Časť má osemdesiatcentimetrový priemer a časť iba šesťdesiat. A tam to vždy zastane. Kanalizácia je obecná a za škody sme my zodpovední, preto to musíme urýchlene riešiť,“ dodáva starosta.
Druhá fabrika, nové byty
Nezamestnanosť v Kriváni patrí v regióne k najnižším. Jednu fabriku sa investorom podarilo v minulosti vybudovať a aj keď sa v nej už úplne zmenila výroba, dnes zamestnáva asi dvesto ľudí. Ďalších sto pracovných miest bude pracovať v novej prevádzke detvianskej firmy Kops, ktorej výstavba by v Kriváni mala začať už čoskoro.
Zamestnanie a ubytovanie sú základné predpoklady na to, aby sa najmä mladí ľudia nemuseli po pracovných príležitostiach obzerať v zahraničí. Slušná práca a slušné bývanie – a k tomu ešte čosi naviac. „Mladí ľudia strácajú záujem o veci verejné; na druhej strane si musíme priznať, že im nevytvárame vhodné podmienky. Ak je dnes mladý človek aj zamestnaný, väčšinou mu neostávajú peniaze na to, aby si našetril na kúpu bytu. Bývať ale niekde musí... Aj preto chcem pokračovať vo výstavbe nájomných bytov,“ zamýšľa sa nový starosta Kriváňa.
„Nechcem sa vyhovárať na to, čo tu bolo. Chcem do diania v obci zapojiť čo najviac ľudí, aby sa tu dobre hospodárilo s prostriedkami, ktoré má obec k dispozícii. Zároveň budem prísny a nebudem robiť výnimky, pretože viem, že v minulosti každá výnimka narobila viac zla ako dobra. Viem, že je to funkcia, v ktorej mi všetci nebudú tlieskať,“ dodáva.