LEŠŤ. Vojenský výcvikový priestor (VVP) Lešť sa po rozsiahlych investíciách v rokoch 2007 až 2010 stal najvýznamnejším a najdôležitejším vojenským cvičiskom na Slovensku. Slúži nielen na výcvik všetkých zložiek Ozbrojených síl SR, ale postupne si ho začínajú prenajímať aj armádne a bezpečnostné zložky iných krajín. Doterajšie investície dosiahli takmer 22,808 milióna eur. V súčasnosti sa ešte dokončuje rekonštrukcia a modernizácia objektov Slávia 300.
"Lešť využívajú najmä pozemné zložky, vrátane delostrelectva a aj vzdušné sily," povedal vedúci mediálneho oddelenia ministerstva obrany Ivan Rudolf. VVP Lešť je jedinečný priestor, lebo ponúka možnosť cvičiť takmer všetky situácie na jednom mieste. Od stavania pontónových mostov, cez výsadky z makety vrtuľníka, záchrany ľudí z ruín a boj v zastavanej oblasti, po streľbu ťažkého delostrelectva a raketometov.
Na území výcvikového priestoru sa nachádza niekoľko unikátnych cvičísk a trenažérov. Sú to napríklad Camp Štefánik verná kópia stanovíšť slovenských vojakov v Afganistane (tábor v Kandahára a Tarin Kowte). Slúži práve na výcvik vojakov, idúcich do misie ISAF.
V miltifunkčnom stredisku Jakub Village cvičia všetky ozbrojené zložky, ale aj zložky integrovaného záchranného systému. Jakub Village obsahuje krytú strelnicu, rumovisko, ale aj tunel na nácvik záchranárskych prác pri nešťastiach v tuneloch.
Na ženijnom cvičisku cvičia vojaci mínovanie aj odmínovanie. Na vododrome je zase možný nácvik brodenia ťažkej vojenskej techniky, výsadky do vody, ale aj tréning stavania pontónových mostov. Nachádza sa tam aj lezecký trenažér Bralce. Súčasťou výcvikového priestoru je Ústav špeciálneho zdravotníctva a výcviku.
Vojenské obvody na Slovensku boli zriadené podľa zákona 169 z roku 1949 o vojenských obvodoch, ktorý v roku 1979 nahradil zákon o vojenských obvodoch. Podľa týchto zákonov vojenské obvody vznikli na územiach, kde sa už predtým nachádzali a využívali cvičiská a strelnice československej republiky. Vojenský obvod Lešť vznikol 1. júla 1950.