LEŠŤ. Vojenské výcvikové priestory (VVP), ktoré sú súčasťou vojenských obvodov, sa štandardne využívajú na výcvik všetkých zložiek Ozbrojených síl (OS) SR v maximálnej možnej miere. Ako pre TASR priblížil vedúci Mediálneho oddelenia Ministerstva obrany (MO) SR Ivan Rudolf, napríklad výcvikový priestor Vojenského obvodu Lešť využívajú OS 175 dní z celkového počtu 250 výcvikových dní, teda na 70 percent. „V ostatné dni cvičia v tomto priestore policajti, záchranári, hasiči, colníci a justičná stráž,“ spresnil.
Jednotlivé cvičenia sú plánované dlhodobo vopred, minimálne so šesťmesačným predstihom. MO SR vždy zabezpečí, aby nedošlo k časovým kolíziám. Zároveň platí, že pri cvičeniach majú prednosť OS SR. Spomínaný priestor slúži na poľný výcvik, ako aj na prípravu špeciálnych jednotiek OS SR. „Napríklad pre boj proti terorizmu v mestských podmienkach alebo nácvik výsadkov,“ priblížil vedúci mediálneho oddelenia.
VVP Lešť je špecifický najmä možnosťou komplexného výcviku vojenských, policajných, záchranárskych a zdravotníckych profesionálov, vrátane boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. V rámci neho sú prístupné predovšetkým simulátory a trenažéry či výcvikové komplexy zamerané napríklad na ostré bojové streľby, ostré granáty, kontrolu činnosti v zastavanom priestore, akčné výsadky z vrtuľníkov s taktickým námetom či výcvik pri ochrane konvojov.
Po vykonaní každej vojenskej činnosti v niektorom z obvodov, pri ktorej sa používa ostrá munícia, musia vojaci povinne priestor po sebe vyčistiť od prípadnej nevybuchnutej munície. „V závislosti od použitej munície sa môže v ojedinelých výnimočných prípadoch stať, že sa okamžite nenájde. Práve preto majú velitelia jednotlivých obvodov povinnosť dvakrát do roka mimo cvičení prehľadať celý priestor výcviku a nájsť prípadnú nevybuchnutú muníciu, ktorá sa okamžite po cvičení nenašla,“ vysvetlil Rudolf. Zároveň zdôraznil, že tieto priestory rozhodne nie sú "zamínované". „Pri nálezoch ide iba o zvyšky munície,“ spresnil.
Podľa rezortu obrany, ak sa v obvodoch objavia zvyšky munície, tak často ide o zbrane pochádzajúce z druhej svetovej vojny, ktoré sú však po celom území Slovenska a nielen v nich. „Neraz sú zakopané a objavia sa pri záplavách, keď ich jednoducho strhne veľká voda a vyplaví na povrch. Všetky osoby vstupujúce do týchto priestorov sú pritom poučené o postupe v prípade nájdenia neznámych predmetov, ktoré by mohli pochádzať z vojenskej činnosti,“ dodal Ivan Rudolf.