SLIAČ. Zatiaľ stále úradujúci primátor Sliača Stanislav Koreň, ktorý neuspel v týchto komunálnych voľbách, podal sťažnosť na Ústavný súd pre porušenie volebného moratória a pre zdiskreditovanie jeho mena. Ešte v čase moratória podal pre porušenie zákona aj trestné oznámenie.
Ústavný súd musí o volebných sťažnostiach rozhodnúť do 90 dní. Koreň sa ustanovujúcemu zasadnutiu nového mestského zastupiteľstva nebráni, zvolá ho, povedal, v zákonnej lehote do 30 dní.
V čase moratória
Koreň žiada súd o prešetrenie právoplatnosti komunálnych volieb. V deň volieb, v sobotu, a aj deň predtým, sa podľa neho objavili v meste letáky a samolepky znevažujúce jeho doterajšiu prácu. Tie ho, skonštatoval, mohli obrať o hlasy. Od víťaza volieb ho delilo 56 hlasov.
„V noci zo štvrtka na piatok to boli letáky veľké sto krát stodva centimetrov. S názvom Prečo Sliač potrebuje zmenu. Obviňovali ma na nich z vecí, o ktorých nemám kompetencie sám rozhodovať, na to je tu mestské zastupiteľstvo. Z piatka na sobotu sa na autobusových zastávkach pohadzovali letáky s rovnakým obsahom, nazbierali sme ich 425, a na kontajneroch boli polepené samolepky Nevoľte Koreňa, stačilo!" spresnil Stanislav Koreň, ktorý v kresle primátora sedel dvanásť rokov.
Koreň tvrdí, že plagáty sa objavili v Sliači v čase moratória a ich obsah mohol ovplyvniť výsledky volieb.
„Sú to nechutné praktiky, ja som sa k takým nikdy neuchýlil. Navyše, za ten čas, čo som bol primátorom, som urobil kus práce a nenechám si len tak špiniť svoje meno." Post primátora, podotkol, odovzdá s podpísanými zmluvami na 1 600 000 eur. Peniaze získalo mesto z eurofondov na regeneráciu sídel a dom seniorov.
Akcie v kúpeľoch aj byty
Doterajšieho primátora obviňovali plagáty napríklad z predaja akcií v sliačskych kúpeľoch za nominálnu hodnotu.
„Vlastnili sme osem percent akcií, no nič sme z nich nemali, žiadne dividendy, kúpele sú už dlho v červených číslach. Ak by na ne vypísali konkurz, nemali by sme z nich už vôbec nič. Ich predajom sme získali takmer 332-tisíc eur, vtedy to bolo vyše 10 miliónov korún. Aspoň niečo, čo sme mohli investovať do rozvoja mesta."
Akcie kúpila spoločnosť Bad Vlkanová. Ich predaj podľa Koreňa schválili poslanci jednohlasne. „Teraz o mne vyhlasujú, že ja som ich predal. Je to podlé ohováranie."
Hovorili aj o netransparentnom prideľovaní sociálnych bytov, na čo Koreň zareagoval konštatovaním, že mesto nemá sociálne byty. „Máme nájomné byty a prideľuje ich komisia zložená z poslancov. Ani raz som na jej zasadnutí nebol. Navyše, aj teraz je jeden byt voľný, čo dokazuje, že žiadatelia o byty majú šancu. Samozrejme, ak spĺňajú požiadavky dané ministerstvom výstavby."
Piati kandidáti
O post primátora v Sliači sa uchádzali piati kandidáti. Najviac hlasov, 769, získal Daniel Dunčko (SDKÚ-DS, SaS), za ním so 713 hlasmi skončil Stanislav Koreň (SMER, ĽS-HZDS, MOST-HÍD). Ďalší traja kandidovali ako nezávislí. Milan Danko bol tretí, dostal 387 hlasov, Ľubica Balgová 356 a Igor Kluka 17.